Hakan Eğinlioğlu’ndan yasaya sert tepki: Rehberliği bitirir

Hakan Eğinlioğlu’ndan yasaya sert tepki: Rehberliği bitirir

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulunan Turist Rehberleri Birliği Başkanı Hakan Eğinlioğlu, maddelerin tamamının mesleklerine aykırı olduğunu ifade etti.


Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun teklifinden, ‘Turist rehberlerinin tur otobüslerinde bulunma zorunluluğunu kaldıran’ 11. madde çıkarıldı.

Aydınlık’tan Gökhan Büyük’e konuşan Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Hakan Eğinlioğlu, 11. maddenin çıkartılmasının tek başına yetersiz olduğunu söyledi. Teklifin tüm maddelerinin turist rehberliği mesleğine aykırı olduğunu ifade eden Eğinlioğlu, “Sanat tarihçilerinin ve arkeologların rehber yapılması, Türkçe rehber uygulaması, Uzak Doğu dillerini bilen rehberlere uygulanan kolaylık” gibi maddelerin de iptali için muhalefet partileri ile görüşüp konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını kaydetti.

“Taslaktaki tüm maddeler mesleğimize zarar veriyor”

Taslağın tamamının rehberlik mesleğine aykırı olduğunu dile getiren Eğinlioğlu, “Genelde Türkiye'de finans gücü güçlü olan meslek kuruluşları daha dirençli olur. Bizim gibi sadece emeğiyle çalışan insanlar da hedef olur. Bu nedenle 54. sırada olan rehberlik yasa taslağını öne aldılar. Apar topar tekrar bayramdan sonra gündeme getirdiler. Bu yasa taslağında 13-14 madde vardı ve hepsi meleğimize zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

“Maddenin niyeti rehberleri ucuza çalışmaya mahkum etmek”

Eğinlioğlu, “Özellikle 11. madde mesleği bitiriyordu. Rehberlerin tur otobüslerinde bulunma zorunluluğunun kaldırılması demek, rehberleri hem yerli hem yabancı turlarda otobüsten indirmek, sadece ören yeri ve müzelere almak, onun dışındaki seyahatler esnasında rehber bulundurmamak anlamına geliyordu. Maddenin niyeti rehberleri ucuza çalışmaya mahkum etmek ve haklarından kısıtlamalara gitmekti. Rehberler yıl içerisinde baktığınızda 360 gün ya da 300 gün çalışamıyorlar. 160 gün, bilemediğiniz en iyi rehber yılda 200 gün çalışır. Yani kazandığınız 200 günlük parayla yıl içerisinde geçirmek zorundasınız. Şimdi siz rehberlerin günlük çalışma imkanını da elinden alırsanız, sadece ören yerleri ve müzelerde çalıştırmaya kalkarsanız, rehber daha düşük ücretlerle çalışmış olacak. Bununu ve rehberlerin otobüsten indirilmesinin güvenlik açısından da tehlikeli olduğunu anlattık. Sonunda 11. maddeyi çıkartmayı başardık” şeklinde konuştu.

“Anayasaya aykırı maddeleri Anayasa Mahkemesine vereceğiz”

Sanat tarihi ve arkeolog mezunlarının rehber yapılmasına karşı çıktıklarını anımsatan Eğinlioğlu, “Diğer taraftan başka sakıncalı maddeler var. Mesela sanat tarihi ve arkeologların rehber yapılması. Biz buna karşı çıktık. Türkiye'de 90'a yakın ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimi ve programı olan rehberlik bölümleri var. Rehberlik bölümünün akademisyenleri, öğrencileri isyan etti. Bakanlığa, ‘bakın bu Anayasa’ya aykırı’ dedik ama bu madde geçti. Bu ve Anayasaya aykırı diğer maddeleri muhalefet partileri ile Anayasa Mahkemesine vereceğiz.” dedi.

“Türkiye turizminin gelişmesini beklemek hayalden öte bir şey değil”

Rehberlerin taban yevmiye uygulamasının kaldırılarak belli bir paraya mahkum edildiğine dikkat çeken Eğinlioğlu, “Daha önce bir taban yevmiyemiz vardı. Taban yevmiyenin altında çalışmak yasaktı. O taban yevmiye adını kaldırıp, bakanlık tarafından belirlenen yevmiye dediler. Bakanlık tarafından belirlenen yevmiye olunca, bunun üstünü isteme hakkını kaybetmiş oluyorsunuz. Yani sizi belli bir paraya mahkum ediyorlar. Türkçe rehber diye bir kavram çıkardılar. Bu Türkçe rehberin kastı şu, dil bilme zorunluluğunu kaldırdılar rehberlikten. Düşünebiliyor musunuz? Bakın biz turizmdeyiz. Dil bilme zorunluluğunun kaldırılması gibi bir madde kabul edildi. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir rehber sadece kendi diliyle rehberlik yapmaz dedik. Sebebi şu, Türkçe çalışan gruplarda, yerli gruplarda daha ucuza rehber çalıştırmak. Çünkü Türkçe rehbere yüzde 30 daha az ücret ödeneceği yasada var. Bunun dışında Çince ve Uzak Doğu dillerinde kolaylık sağlama maddesi var. Çince ve Uzak Doğu dillerine çok daha rahat rehber olma imkanını vermek Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Türkiye turizminin gelişmesini beklemek hayalden öte bir şey değil.” açıklamasını yaptı.Bu Haber 19.04.2024 - 10:30:02 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Tekelleşme

    Mirzali Yaşacan 20.04.2024 - 09:36

    Rehberlik bir meslektir rehberler tüccar veya esnaf degildir politik ihtirasları bir kenara atıp koskoca milyon dolarlık sti leri haraca bağlanmış durumdan kurtaran bu yasayı derhal meclis onaylamali

  • Rehberler

    Mahsun Dağlıkar 19.04.2024 - 11:49

    Tüm kötülüklerin anası, enflasyonun sebebi, kurdaki dalgalanmalarının müsebbibi; rehberler… Ortaçağ Avrupa’sında kadınlar cafı olarak görülür ve Atiye canlı canlı yakılırlardı. Ortaçağdan günümüze şimdi bu cadılar rehberler oldu

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.