Hakan Ateş: 28 milyon dolar denilen otel 92 milyon dolara satıldı

Hakan Ateş: 28 milyon dolar denilen otel 92 milyon dolara satıldı
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, finansman sıkıntısı nedeniyle Türkiye'deki otellerin yabancıların eline geçebileceğini söyledi. Ateş ayrıca, ekspertiz firmalarının otellere düşük değer biçtiğine de dikkat çekti.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş pandemi nedeniyle kar edemeyen otellere yeterli destek verilmemesi halinde, bunların ‘üç otuz paraya' yabancıların eline geçebileceğini söyledi.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in aktardığına göre Ateş, “O oteller Türkiye'nin adeta petrolü gibi. Neden bizim milli turizmimiz kendi firmalarımızın elinde kalmasın? Niçin yabancıların eline geçsin? Ülkeye döviz kazandıran bu oteller sıradan bir bina gibi görüldüğü için yeterli kredi alamıyor” dedi.

"5 milyon dolar daha versem otel kurtulacak"

Otellere sadece Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı ekspertiz firmalarının değer verebildiğine dikkat çeken Ateş, "“Ben örneğin pazar değeri 50 milyon dolar olan bir otele kredi vereceğim. Ancak lisanslı eksper bu otele 25 milyon dolar değer biçiyor. Bu yüzden 50 milyon dolarlık otele sadece 25 milyon dolara kadar kredi verebiliyorum. Otel sahibinin ihtiyacı 30 milyon dolarsa 25 milyonu veriyorum, ilave 5 milyon doları veremiyorum. Elim kolum bağlı. 5 milyon daha verebilsem otel kurtulacak” diye konuştu.

Ekspertiz firmasının 28 milyon dolar dediği otel 92 milyon dolara satıldı

Alıcı ve satıcının rızasıyla 24 otel sattıklarını belirten Hakan Ateş “Bu otellerin satışında ortalama satış fiyatımız ekspertiz değerinin 2.1 katı oldu. Hatta öyle durumlar var ki, ekspertiz firmasının 28 milyon dolar dediği otel 92 milyon dolara satıldı” dedi.Bu Haber 29.11.2021 - 09:11:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Ekspertizimm 30.11.2021 - 08:50

  Ekspertizler her zaman böyle sadece otellerde bu degilki başka kobi isletmelerindede 3-1 ini hatta 4-1 ini değer olarak yazıyor 100 milyonluk değeri olan yeri 30-40 milyon yer degerliyor

 • Turizmco 29.11.2021 - 11:41

  Otel değerleme sadece spk onaylı şirketler yapıyor, ama bu firmalarda ayrıca turizmci bilirkişi pozisyonunda tecrübeli bir insan olmalı. Gelecekte kazanacağı gelir de bu değerlemeye etki etmeli ki gerçek değer ortaya çıksın

 • Ayşe Uluses 29.11.2021 - 10:39

  **ekspertiz firmasının 28 milyon dolar dediği otel 92 milyon dolara satıldı” **Ekspertiz firmasının bu kararı neye göre verdiği denetlenemezmi? çok şaşırıyorum gerçekten. Bankalarda bundan şikayet ediyorsa ne yapılması gerekir ki diyeceğimde malesef tahmin ediyorum vede daha uzun yıllar hiç bir şeyin değişmeyeceği ne inancım giderek fazlalaşıyor.Canım acıyor Hakan beye teşekkürler açık yürekliği ve yapıcı çalışmaları için.

 • feti kuyucu 29.11.2021 - 10:28

  öncelikle şunu belirtmek gerekiyor değerleme işlemi SPK tarafından akredite edilen değerleme şirketleri tarafından yapılıyor. Bankalar değerleme talebi ile anlaşmış olduğu bu şirketlere talepte bulunuyor bu şirletler değerleme yağıyor bankaya bildiriyor banka uzman ekipleride bu değerlemeyi gözden geçiriyor gerekirse revize talebi geçebiliyor ayrıca en az iki değerleme şirketinden değer tesbiti de alabiliyor değerleme çift yönlü kısacası değerleme şirketlerini günah keçisi ilan etmenin manası yok. Bu iş çift taraflı esas olan Turizm Bakanlığının her yıl ilan ettiği asgari maliyet endeksi dir. Bu maliyetler çok değişkendir.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.