“Güvenli Turizm Sertifikası zorunlu olmaktan çıkarılmalı”

“Güvenli Turizm Sertifikası zorunlu olmaktan çıkarılmalı”
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 36'ncı Grup Oteller ve Konaklama Yerleri Meslek Komitesi Güvenli Turizm Sertifikasının zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de 30 oda ve üzeri tüm konaklama tesisleri için zorunlu olan Güvenli Turizm Turizm Sertifikasının kaldırılması talep edildi.

ATSO 36'ncı Grup Oteller ve Konaklama Yerleri Meslek Komitesinin toplantısında, Güvenli Turizm Sertifikasının isteğe bağlı olması için Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulmak üzere tavsiye kararı alındı.

Sertifikanın olumlu etkisi beklenenin altında”

Güvenli Turizm Sertifika programının turizm ve konaklama sektöründeki olumlu etkisinin beklenenin çok altında olduğuna dikkat çekilen komite kararında sektörde gideren zorunlu halen gelen PCR testine ve aşı sertifikasına dikkat çekildi. Türk turizminin geleneklerinden gelen temizlik, hizmet kalitesi ve misafirperverlikle bugünlere gelindiği de belirtilen kararda, ücretli olan sertifika programının zaten çok zor günler geçiren sektör için ek bir maliyet ve yük olduğu kaydedildi.

Rekabet ettiğimiz ülkeler turizm stratejisini aşı ve PCR testi üzerine kurdu”

Türkiye’nin turizmde rekabet ettiği ülkelerin stratejisini PCR testi ve aşı sertifikasının üzerine kurduğunun altını çizen ATSO Meclis ve Komite Üyesi Alp Özel, “Avrupa Birliği turizm komisyonlarında turizmin tekrar ayağa kalkması ile ilgili yapılan çalışmalarda aşı pasaportu uygulaması kabul gördü. Bizde de bu uygulamalar yeni başladı ve ilerliyor. Ülke olarak stratejimizi sertifikalı tesisler ve yine bu tesislerdeki personelin aşılanması üzerine kurduk. Bu sertifika işletmelerdeki genel kuralları içermektedir. Bizler yani Türk turizmcilerinin geleneklerinde var olan ve yıllar önce yarattığımız misafirperverlik ve temizlik olmazsa olmazımızdır" şeklinde konuştu.

Sertifika isteğe bağlı olmalı”

Turizm sektörünün giderleri kısarak ve ödeme kalemlerini azaltarak ayakta kalmaya çalıştığını kaydeden Özel, sertifikanın da düzenli olarak ödenen bir kaleme dönüştüğüne vurgu yaptı. Sertifikayı kullanmak isteyen otellerin de olabileceğine dikkat çeken Alp Özel, bu nedenle sertifikanın isteğe bağlı hale gelmesi gerektiğini savundu. Özel, üyelerden bu yönde gelen talepleri komite olarak incelediklerini ve oy birliği ile aldıkları kararı Kültür ve Turizm Bakanlığına ilettiklerini açıkladı.Bu Haber 28.09.2021 - 11:33:10 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Feridun KARATAŞ 28.09.2021 - 12:48

    Kesinlikle katılıyorum. Bu konuda öncelik aşı ve PCR testi üzerine olup, Güvenli Turizm Sertifikasının kaldırılması olmalıdır. Zaten çalışılan yabancı Tur Operatörleri Gıda ve Su Güvenliği ile ilgili kendi kendimizi denetlemeye mecbur ediyor. Türkiye'nin temizlik ve hizmet olarak sorgulanmasından ziyade, Turizm Bakanlığı'na ek gelir sağlamaktan öteye gitmiyor. Tüm turizmciler olarak nereye, nasıl, hangi platformda katkı sağladığı konusunda hiç bir fikrimiz yok. Son iki yılda turizm sektörünün yaşadığı krizde hiç bir katkısını da görmedik.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.