Günübirlik evlere şimdi de 'aile ayarı' geliyor

Günübirlik evlere şimdi de 'aile ayarı' geliyor
Günübirlik olarak kiralanan mkanlar için yapılan yasal düzenlemelere bir yenisi daha ekleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yüzde 50'nin üzerinde ailenin yaşadığı konutlarda günübirlik kiralama yapılmasının önüne geçmeyi hedefleyen bir düzenleme hazırlıyor.


Günübirlik olarak kiralanan mekanlara şimdi de 'aile' sınırlaması getiriliyor. Hürriyet gazetesinden Turan Yılmaz'ın haberine göre, binada orutan aile oranı yüzde 50'nin üzerine çıkıyorsa, bu binalardaki daireler günübirlik olarak kiraya verilemeyecek.Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Kafana göre kiralayamayacaksın. Yüzde 50’nin üzerinde aile oturuyorsa bunun günlük kiralamaya uygun olmadığı söylenecek” dedi. Tüfenkci, bir grup gazeteciyle sohbetinde özetle şunları söyledi:

BİNANIN TAMAMININ GÜNLÜK KİRALAMAYA UYGUN OLMASI İSTENECEK

“(Günlük kiralama) Daha önce İçişleri Bakanlığımız sadece oteldeki gibi bilgilendirme istedi. Kime kiralandığının otellerdeki gibi kimliklerle İçişleri Bakanlığına bilgilendirmeyle yetiniliyordu. Şimdi burada da biz kira hukuku ve emlak piyasası noktasında arkadaşlarımıza talimat verdik. Çünkü burada da bir boşluk var. Bunun kiralanmasıyla ilgili de usul ve esaslara ilişkin bir çalışmayı yapıyorlar. Onu da yönetmeliğin içerisinde yayınlayacağız. Binanın tamamının günlük kiralamaya uygun olmasını isteyeceğiz. Diyelim ki 10 dairelik bir apartmanda 5-6 dairede aile oturuyor, 2 dairenin 6 tane odasına ayrı ayrı kiralama yöntemini doğru bulmuyoruz. Apartlar gibi bu işe uygun daireler, binalar olacak. Örneğin yüzde 50’nin üzerinde aile oturuyorsa bunun günlük kiralamaya uygun olmadığı söylenecek. Çünkü başka türlü yasaklamak lazım. O da olmaz. Senin de alırken veya satarken ona göre düşünmen lazım. Ona göre fiyatlandırma, talep olacak. Bu tartışılıyor. Henüz nihai kararımızı vermedik.

KAFANA GÖRE KİRALAYAMAYACAKSIN

Konuştuğumuz çevrilen binalar. Onun için belirli şartlar koyup çoğunluk arayacağız. Zaten günlük kiralanan yeri sıfırdan almışsan bilerek almışsındır. Sonradan çevirme durumunda belirli bir çoğunluk arayacağız. Kafana göre kiralayamayacaksın. Sen ‘Ben evimi günlük kiralıyorum’ diyemeyeceksin. Çoğunluğu toplayamazsan kafana göre ‘Ben dairemi günlük kiraladım’ diyemeyeceksin. Bunun için belirli bir çoğunluk aranmasının istiyoruz. Bunun oranına karar vermedik. Şu an bu konuda bir düzenleme yok, İsteyen kiraya verebiliyor. Bir boşluk var.

Bu Haber 07.04.2018 - 11:06:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.