Güntay Şimşek'ten AtlasGlobal'le ilgili dikkat çeken yazı

Güntay Şimşek'ten AtlasGlobal'le ilgili dikkat çeken yazı
Habertürk yazarı Güntay Şimşek, 30 Kasım'da ''AtlasGlobal'e Turizm Bakanlığı'ndan ilginç destek'' başlığıyla bir yazı kaleme aldı. İlk başta ''Atlasglobal'e Turizm Bakanlığı'ndan ilginç destek!'' başlığıyla yayınlanan yazının içeriğindeki Ersoy kardeşlerle ilgili bölüm yayından çıkarıldı.

AtlasGlobal'in uçuşlarını durdurması ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili bir yazı kaleme alan Habertürk'ün havacılık yazarı Güntay Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşvik ve yönlendirmeleriyle satışı için çalışıldığını ileri sürdü. Şimşek'in yazısında yer alan ''8 yıldır konuşmuyorlr'' ifadesi ise hberde çıkarıldı.

‘’Koçkar 130 milyon dolar borcu görünce vazgeçti’’

AtlasGlobal'in Rusya’da faaliyet gösteren Türk kökenli tur operatörlerine satışı için Anex Tour’un sahibi Neşet Koçkar öncülüğünde görüşmeler yapıldığını ifade eden Şimşek, ''AtlasGlobal’i incelemişler ve ön çalışmada şirketin 130 milyon dolar borcu olduğunu tespit etmişler. Satın almaya değer bulmamışlar. Böylece satın alma ve ortaklık imkanı ortadan kalkmış. Bunun üzerine bu tur operatörlerinin Rusya’dan Türkiye’ye getirecekleri Rus turistlerin yaz uçuşlarına istinaden depozitolu olarak milyon dolarlarla ifade edilen çekler vermişler. AtlasGlobal de bu çekleri kırdırıp şirkete kaynak olarak aktarmış. Ama uçuşların durdurulmasına bu kaynak da çare olmamış.'' iddialarını ortaya attı.

‘’Şirketin durumunu daha da kötüleştirdi’’

Şimşek yazısının devamında, ''Görüldüğü üzere gerek Turizm Bakanlığı’nın sektöre destek için baskı yapması ve gerekse Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrol ve denetimlerde AtlasGlobal için titiz davranmaması şirketin durumunu daha kötüleştirmiş ve piyasa olan borçları da katlanarak artmış.'' ifadelerini kullandı.

‘’6 yıldır konuşmuyorlar’’

Daha önce yazdığı ‘AtlasGlobal Havayolları yeniden uçabilir mi’ yazısında geçen ‘Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ikiz kardeşi Murat Ersoy’un sahibi olduğu AtlasGlobal Havayolları’nın…’ ifadeleri üzerine bakanın Başdanışmanı Tayfun Topal’ın kendisini aradığını kaydeden Şimşek, ‘’İki kardeş arasında ticari bir ilişki olmadığı gibi 6 yıldır da biraya gelmediklerini, aralarının da iyi olmadığını söyledi. Hasılı Bakan Mehmet Ersoy’un AtlasGlobal ile ilgisi olmadığının altı çizildi.’’ diye de not düştü.

NOT: Haberimizin ilk başlığında ''Güntay Şimşek'in tlasGlobal yazısı yayından kaldırıldı'' başlığı yer almıştır. Nedeni ise önceden''Atlasglobal'e Turizm Bakanlığı'ndan ilginç destek!'' olan haberin başlığının ''Tek fiber, tek kule şirketi yolda'' başlığıyla verilmesidir.
Bu Haber 02.12.2019 - 11:52:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.