GÜMTOB'da Haluk Beceren güven tazeledi

GÜMTOB'da Haluk Beceren güven tazeledi
Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği (GÜMTOB) Olağan Genel Kurul Toplantısı 7 Kasım 2016 tarihinde Bursa’da Adranos Hotel’de yapıldı. Üyelerin katılımı ile gerçekleştirilen genel kurulda Mehmet Haluk Beceren güven tazeledi. Beceren, gerçekleştirilen seçimde oyların tamamını alarak yeniden başkan seçildi.

 
Genel Kurul Toplantısında, GÜMTOB’un kuruluşundan bu yana Başkanlık yapan Ferruh Ulukardeşler, Işık Uğurtuğ, Suphi Dilmen ve Mehmet Haluk Beceren bir araya geldi. 2013 yılında gerçekleştirilen genel kurulub ardından görevine başlayan Haluk Beceren, bu genel kurulda oyların tamamını alarak yeniden başkan seçildi. GÜMTOB'un yönetim kurulu şistesi ise şu isimlerden oluştu:Yeniden başkan seçilen Haluk Beceren, genel kurulda şu konuşmayı yaptı:
 

“Yönetim olarak, konaklama ve yeme-içme sektörünün gücünü artırmayı hedefledik. Sektörümüz adına yapmış olduğumuz çalışmalarımızda, birlik üyelerimizin destek ve katkıları her zaman için bizlere güç verdi.
 
En büyük hedefimiz; bölge turizminin sorunlarına acil olarak çözüm üretebilmek ve ülke turizm pastasından daha fazla pay alabilmek oldu. Bu doğrultuda; gerek bakanlıklar nezdinde gerekse TÜROFED nezdinde, ilgili kurumlarla çalışmalar yaparak sorunlara çözüm üretmeye çalıştık.
 
Sizlerin de bildiği gibi, 1980’li yıllardan 90’lı yılların ortasına kadar olan süreç, Türkiye’nin belirli bir kapasite yaratarak uluslararası turizm piyasasına çıktığı dönemdir ve Türk turizminin ilk dönemi olarak kabul edilir.
 
90’lı yıllardan günümüze kadar olan dönemde ise Türkiye kendini turizmde kanıtlamış, hem gelir, hem de ağırladığı turist sayısı ile dünya turizm liginin aktörü olmuştur. Türkiye, son yıllarda pazar çeşitliliği konusunda önemli aşama kaydetmiştir.
 
Yatak kapasitemizin yeni olması da rakiplerimize nazaran bir avantaj sağlamakta ancak, bu üstünlüğümüzün kaybolmaması için, renovasyon teşviklerinin her daim devam etmesi gerekmekte.

''YENİLEME YATIRIMLARI TEŞVİK EDİLMELİ''
 
Turizmde gelişmiş bölgelerimizde yatırım teşviki istemiyoruz ama en büyük rekabet üstünlüklerimizden olan yeni yatak avantajlarımızın kaybolmaması için yenileme yatırımları teşvik edilmeli.
                                                                                                                                                                   
Türkiye’de, turizmin ekonomideki, sosyal hayattaki, istihdamdaki etkisinin giderek arttığını ve olumlu gelişmesinin yansımalarının ülkenin her yerine sirayet ettiğini görüyoruz.
 
Turizmin, istihdam yaratmada liderliği sanayiden almış olup, son 10 yılda en büyük 500 sanayi kuruluşunda istihdam gerilerken, sadece konaklama sektöründe istihdamda artış oldu. Ortalama her yıl yaklaşık 10 bin kişiye istihdam yaratıldı. 
 
Turizmin bir diğer özelliği de istihdam içinde dezavantajlı grup sayılan kadın ve gençlerin sayıca yüksekliğidir. İstihdamın yanı sıra en önemli diğer bir gelişme de, turizm yatırımlarının tüm Anadolu’ya yayılmasıdır. Bu durum,  ülkemizin her noktasının toplam yaşam kalitesine daha fazla olumlu katkı yapabilen en önemli gelişmedir.
 
Ülkemizde son aylarda gelişen olaylar sebebiyle, karlılık ve verimlilik olarak konaklama sektörü için oldukça sıkıntılı bir dönemden geçmekteyiz. Talebin kırılmaması için dönem dönem fiyatta taviz vermek zorunda kalırken, içeride de artan maliyetlerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunda da en büyük meblağ yiyecek–içecek maliyetlerindeki fiyat artışı.
 
Türk turizmi için 2016 yaraların alındığı bir yıl olarak hatırlanacak.

''CİDDİ İMAJ ÇALIŞMALARI YAPILMALI''
 
Özellikle Avrupa pazarında en büyük sorun güvenlik korkusu. Bu konuda ciddi bir imaj çalışması yapılması gerekli olduğuna inanıyoruz.

Diğer bir gerçek dee, iç pazarın ülkemiz için ana pazar haline gelmesi.

Ülke turizmimizde hedeflenmesi ve yapılması gereken, turizm katma değerini yükseltmek, yani kişi sayısı ile birlikte geliri de yükseltmek.
 
TÜRSAB, seyahat acenteleri için ne kadar gerekliyse, TİM, ihracatçılar için ne kadar gerekliyse, turizm meslek yasamız da bizim için gereklidir. Yasa ile kendi kaynağımızı yaratma kabiliyetine kavuşacak ve kurumlar arası yetki karmaşasını önleyerek, merkezi idare, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlayacağız.
 
GÜMTOB gönüllü üyelik esasına dayalı bir dernektir. Son yıllarda GÜMTOB’un artan çalışmaları, organize hareket etmenin öneminin çok daha fazla algılanmasına sebep olmuş ve bu düşüncede olan işletmelerimizin katılımı ile üye sayımız 220’ye ulaşmıştır.

Öyle ki, üyelerimiz arasında İstanbul, Çorlu, Edirne ve Sapanca’dan da işletmelerimiz mevcuttur. 
 
Birliğimiz TÜROFED -Türkiye Otelciler Federasyonu üyesi olup, 18 delege ile temsil edilmekte iken üye sayımızın artış göstermesi ile delege sayımız 21 olmuştur.
 
GÜMTOB- EWE ENERJİ arasında işletmelerimizin indirimli ve sorunsuz elektrik temini için iş birliği protokolü yapıldı. Şirket yetkilileri sizleri bilgilendirmek amacıyla ziyaret edeceklerdir.
 
1984 yılında Bursa Otelciler Derneği olarak kurulan ve bugün bölgesel bir dernek olarak hizmet veren GÜMTOB, sizlerin destek ve katkıları ile 32. hizmet yılında. 
 
Derneğimize geçmiş dönemlerde hizmet vermiş başkan ve yönetim kurulu üyelerine, birlikte görev aldığımız çalışma arkadaşlarıma ve siz değerli üyelerimize çok teşekkür ederim.”
 Bu Haber 09.11.2016 - 09:21:28 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.