Göreme'deki rant iddialarına ilişkin Bakanlıktan açıklama

Göreme'deki rant iddialarına ilişkin Bakanlıktan açıklama
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Milli Park olmaktan çıkarılan Göreme Vadisi ile ilgili açıklama yaptı. Bölgenin ranta açılcağına ilişkin iddiaların doğru olmadığı belirtilen açıklamada, kaçak yapılaşmanın önüne geçileceği ileri sürüldü.

Kültür ve Tuizm Bakanlığı, Milli Park statüsü kaldıırlan Göreme Vadisi'nin ranta açılacağı eleştirilerine üzerine bir açıklama yaptı. Bölgedeki farklı koruma statüleri nedeniyle yetki karmaşasının doğduğu ileri sürülen açıklamada, kurulan 'Kapadokya Alan Başkanlığı' ile bölgenin korunacağı ifade edildi.

Külür ve Turizm Bakanlığı'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

''Göreme Vadisinde Milli Park statüsünün kaldırılarak Kapadokya alanının ranta açılacağına dair çeşitli mecralarda haberlerin yer aldığı görülmektedir.

Kapadokya alanında arkeolojik, kentsel, doğal sit alanları, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ve milli park gibi birçok farklı koruma statüsünün bir arada bulunması alanda zamanla yetki karmaşasına neden olmuş, bu durum kaçak yapılaşmaların artmasına ve alanın tahrip edilmesine yol açmıştır.

Bu yetki karmaşasından kaynaklanan izinsiz yapılaşmayı engellemek amacıyla 2019 yılı içerisinde tespit edilen söz konusu uygulamalardan yaklaşık 70 tanesi Bakanlığımız öncülüğünde kaldırılmıştır.

7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanun ile bu alanın içerisinde yer alan 9.600 hektar büyüklüğündeki Göreme Tarihi Milli Parkına ek olarak ülkemizin 1983 yılında taraf olduğu UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında ilan edilmiş diğer dünya miras alanlarından olan Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirlerini de içine alan yaklaşık 86.000 hektar büyüklüğünde bir alan Kapadokya Alanı olarak belirlenmiştir. Böylelikle; kamuoyuna yansıyan haberlerin aksine daha geniş bir alanın verimli ve etkin korunması ve yönetilmesi sağlanacak olup alanın doğal karakterini tahrip eden ve yetki karmaşasından dolayı engellenemeyen kaçak uygulamaların önüne geçilecektir.''Bu Haber 22.10.2019 - 13:13:07 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.