Google’a kesilen 196 milyon lira cezayı aslında kim ödeyecek?

Google’a kesilen 196 milyon lira cezayı aslında kim ödeyecek?
Türkiye'nin internet arama motoru Google'a kestiği 196 milyon lira para cezasının reklam verenden tahsil edileceği belirtiliyor.

Rekabet Kurulu’nun dün Google için kestiği 196 milyon 708 bin 54,78 liralık idari para cezası verdi. Google'un ise 1 Kasım'dan itibaren Türkiye'de yayınlanan reklamlardan yüzde 5 'yasal işlem maliyeti' almaya başladığı belirtildi. Google'un bu yüzde 5 ile kesilen cezaları ödediği belirtilirken, bu durumun da reklam veren şirketlerin reklam bütçesinin düşmesine ve ciroların gerilemesine neden olduğu ifade ediliyor.

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında "genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı" gerekçesiyle yürütülen soruşturma dün tamamlandı. Buna göre, Rekabet Kurulu, 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google'ın, "genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettiği" sonucuna ulaştı. Kurul, bu kapsamda söz konusu teşebbüse 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

''Google ülke bazlı karar vermiyor''

Konuyla ilgili değerlendirme yapan CRM Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, “Google ülke bazlı karar vermiyor. Vereceği her karar tüm ülkeleri bağlayacağı için geri adım atmıyor” diye konuştu. Google Türkiye’de ofis açarsa, diğer ülkelere de emsal teşkil edeceği için bu tür bir uygulamaya başlamayacağını kaydeden Becer, “Türkiye’de gelir vergisi verirse veya tabir –i caizse diz çökerse, tüm ülkelere de aynı uygulamayı yapması gerekeceğinden bu gerginliğin bitmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

“Yüzde 15 stopajı da reklam veren ödüyor”

Google Türkiye’de ofis açmıyor diye getirilen yüzde 15 stopaj vergisinin de reklam verenden alındığını kaydeden Becer, “Google bu yaptırımlarla hiç zarar görmüyor. 100 liralık reklamın 15 lirası stopaj, 5 lirası yasal işlem maliyeti olarak reklamdan kısılarak ödeniyor. Böylelikle reklam verenlerin bütçeleri düşüyor”dedi. Sosyal medya kanallarına reklam veren yurtiçi, yurtdışı satışı yapan milyonlarca kurum ve kişi olduğunu kaydeden Becer, “Reklam bütçeleri kısılıyor. Bütçeler kısılınca, cirolar düşüyor. Bu şekilde ülkemizin büyüme gerçekleşmesi de zorlaşıyor” diye konuştu.Bu Haber 14.11.2020 - 10:04:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Ahmet 16.11.2020 - 11:00

    Çünkü ülkemiz google, facebook instagram gibi devlere diz çöktürebileceğini. Ceza kesince bunları şak diye ödeyebileceğini düşünüyor. Keşke öyle olsa yaptırımlarımız onları korkutsa ama maalesef. Kullandığımız telefonlar içinde ki yazılımlar hepsi onların ve de istedikleri anda kullanım dışı bırakabilirler

  • Bahrican 15.11.2020 - 10:06

    Reklam yapıyorsanız açık açık yapın. Lütfen köşeye yazın ücretli sponsorlu içerim diye.

  • Tekel durumunda! 14.11.2020 - 02:24

    Google tüm sektörlerin kendi ürünlerini bireysel olarak satış yaptıgı bir arama motorudur. Ornek ucak bıletı otel tur ve rent a car ısletmelerı gunde yuzbınlerce tl para oduyor google ve pesın! bu durumda zarar goren bızler neden oluyoruz! ulkemız Google a ceza kesecem derken olan bızım gıbı kucuk ısletmelere olacak! gunluk 50 TL reklam butcesını zor bulurken ufak tefek kazanalım derken sımdı de bununlamı ugrasacagız? acıl olarak bu konuda Tıcaret odaları baskanları devreye gırmelıdır!

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.