Gökçeada'da 'Tuz gölündeki otel inşaatı durdurulsun' talebi

Gökçeada'da 'Tuz gölündeki otel inşaatı durdurulsun' talebi

Gökçeada'da yasağa ve itirazlara rağmen devam eden otel inşaatının durdurulması talep edildi.


Çanakkale Gökçeada'da ulusal sulak alan ilan edilen Tuz Gölü lagününe yapılan otel inşaatı tüm itirazlara ve yasağa rağmen sürüyor.

Gerçek Gündem’im aktardığı habere göre, adalı doğaseverler Gökçeada Belediyesinin ruhsat verdiği Mavisu Resort Otel inşaatının acilen durdurulması için çağrı yaptı.

Doğaseverler tarafından yapılan açıklamada, "Aynı bölgede taş ocağı işletmesi de açılması planlanmaktadır. Ulusal sulak alan içeresindeki bu yapılaşma ve madencilik faaliyeti yasadışıdır! Gökçeada Lagünü'nde göle 100 metre yakınlıkta başlatılan bu otel inşaatı, hangi izinle yapılmaktadır?" ifadeleri kullanıldı.  

Sosyal medyada kampanya başlatan doğaseverler açıklamaya şöyle devam etti:

"Halihazırda insan baskısıyla yaşam mücadelesi veren lagün ekosistemi, otelin yeraltı sularını çekmesi ve kanalizasyon atıklarıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Sulak alanlar bitki ve hayvan türleri için yuva olmalarının yanında, yeraltı sularını besler, sel sularını depolayarak taşkınları kontrol eder. Ekosistemler ve biyolojik çeşitlilik için çok önemli olan sulak alanlarımız birer birer yok oluyor.

181 kuş ve 184 bitki türüne barınak olan Gökçeada Lagünü, flamingoların göç yollarında durak noktası ve nesli tehlike altındaki ada martılarının da üreme noktasıdır. Küresel ölçekte yok olma tehlikesi olan 4 kuş türü burada yaşıyor."Bu Haber 19.08.2022 - 10:50:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.