Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi

Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi
Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirasi Listesine girdi.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Göbeklitepe'nin Dünya Miras Listesine alındığını duyudu.Kurumun web sitesinde yer alan açıklamada, Göbeklitepe ile birlikte Almanya'da bulunan Naumburg Kilisesi, Kanada'daki 'Yaşam veren toprak' olarak adlandırılan Pimachiowin Aki ve Kolombiya'daki Chiribiquete  Ulusal Parkı da listeye eklendi.

Göbeklitepe ile birlikte Türkiye'nin UNESCO listesine kayıtlı saha sayısı 18'e yükselirken, kurumun web sitesinde Göbeklitepe ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

''Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan Germuş Dağlarında yer alan Göbeklitepe'de, tarihi MÖ 9600-8200 yıllarına dayanan anıtsal, dairesel ve dikdörtgen megalitik (taşların harçla değil geçmeli olarak birbirine tutturılması) yapılar yer alıyor. Bu yapıların mezarlık ritüelleri ile bağlantılı olarak yapıldığı düşünülüyor. 11.500 yıl önce yapılan T biçimindeki sütunların üzerinde, Mezopotamya'da yaşayan insanların inançlarına ve yaşam biçimlerine ışık tutacak vahşi hayvan figürleri bulunuyor.''


Bu Haber 02.07.2018 - 08:37:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.