GİB yurt dışı çıkış harcı için 3 bin lira önermiş 

GİB yurt dışı çıkış harcı için 3 bin lira önermiş 
Gelir İdaresi Başkanlığının, yurt dışı çıkış harcının 3 bin liraya yükseltilmesini önerdiği ortaya çıktı.

Halihazırda 150 lira olan yurt dışı çıkış harcının Bin 500 liraya çıkarılması gündemdeyken, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) aslında söz konusu tutarın 3 bin liraya çıkarılmasına dair öneri getirdiği ortaya çıktı. Sosyal medyada Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 24 Mayıs 2024 tarihli '2024 yılı kanun çalışmaları sunumu' metni paylaşıldı. Bu sunuma göre, yurt dışı çıkış harcının 3 bin lira olacağı iddiası gündeme getirildi.

Yurt dışı çıkış harcı 3 bin lira mı olacak?

Sunumda, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının, 3 bin TL'ye yükseltilmesi önerildi. Sunumda "önerilen düzenleme" ara başlığı altında "Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç tutarının 3 bin TL olarak belirlenmesi, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlemesi önerilmektedir" ifadeleri yer aldı.  Ancak paylaşılan sunumun eski olduğu ortaya çıktı. Son taslağa göre, yurt dışı çıkış harcının 1.500 TL’ye çıkartılması, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılması öngörülüyor.  

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), geçtiğimiz günlerde vatandaşların yurtdışına çıkış harcına yönelik spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmamaları için uyarıda bulunmuştu. 

Yurtdışına çıkış harcını bugünden almaya çalışanların olduğu ifade edilirken, GİB'den yapılan açıklamada şunlar yer almıştı:

* Yurtdışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.

* Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurtdışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

* Bilindiği üzere bu harç, yurtdışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır.

* Yurtdışına çıkış harcının, yurtdışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

* Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez.

* Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir. Kaynak: Dünya


Bu Haber 20.06.2024 - 13:24:03 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Hangi evrende yaşıyorsunuz?

    Emre yıldım 21.06.2024 - 01:27

    Bu nedir normalde hiçbir ülkede olmayan bir para bunu 150 liradan 3000 liraya çıkarmak 20 kat artırmak nedir ya? Vallahi ya vatandaşlıktan cikicam başka ülkeye gidecegim ya da intihar edeceğim, yaşamak vize haram oldu.

  • yurt dışı çıkış haracı

    Erhan Özhan 20.06.2024 - 04:20

    1500-3000 tl rakamları havada uçuyor Yurt dışına çıkmak isteyenin kafasına sıkın bari.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.