GAP bölgesindeki 9 şehir ‘Mezopotamya’ markasıyla tanıtılacak

GAP bölgesindeki 9 şehir ‘Mezopotamya’ markasıyla tanıtılacak
GAP bölgesinde bulunan 9 şehrin turizm alanında ‘Mezopotamya’ olarak markalanması ve tanıtılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

GAP bölgesinde bulunan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak, bundan böyle ‘Mezopotamya’ markası arasında tanıtılacak.

GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi, 'Mezopotamya' ismiyle başlatılan proje çerçevesinde kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idareleri yapılacak proje ve faaliyetleri tespit ederek finansman desteği sunacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ise markanın uluslararası alanda tanıtılması için global iş birliklerini ve ortaklıklarını yürütecek.

İş birliği için Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Göbeklitepe'de birtakım önemli merkezleri daha keşfettiklerini açıkladı. Göbeklitepe'nin çevresindeki 100 kilometrelik hat üzerinde 11 tane daha tepe olduğunu belirten Ersoy, "Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın bir çok üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliği yaparak 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde sunacağız. Dünyada çok popüler bir yer haline gelecek, hatta Güneydoğu'nun Piramitleri diyebiliriz buna. Lansman yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek, Türkiye'nin eşi benzeri olmayan bir hazinesi olarak düşünüyoruz" dedi.

Taşıdıkları potansiyel sayesinde bu şehirlerin doğa, kültür, inanç, gastronomi turizmi ile eko ve termal turizm alanlarında geliştirilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Ersoy, her bölgeyi ve şehirleri kendi farklılıkları ve sahip oldukları turizm unsurları ile ön plana çıkararak, turizmi ülkenin tamamına yaymayı temel hedef olarak belirlediklerini söyledi.

Tanıtım gecesinin sonunda Bölge Kalkınma İdareleri ile Kalkınma Ajansları adına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı adına ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasında iş birliği protokolü imzalandı.Bu Haber 28.06.2021 - 15:04:06 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Sadık Badak 29.06.2021 - 03:48

    Turizm bölgelerinin, Kalkınma Ajansları koordinasyonuyla tanıtıma geçilmesi yerindedir ve Turizm sektörümüze güç verecektir. Kararı kutluyorum ve uygulamada görev alacak uzmanlara başarılar diliyorum.

  • Hami 29.06.2021 - 06:54

    Merhabalar öncelikle batıyı turiste tanıştırdığıniz kadar doğu ve güney doğuyunda tanistirsaydiniz yabancı turiste simde doğuda guclenirdi batı şehirler gibi ama çalışan maledef hiç turizmci yoki. ...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.