Galata Kulesi'yle ilgili davada yürütmeyi durdurma kararı

Galata Kulesi'yle ilgili davada yürütmeyi durdurma kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin elinde bulunan Galata Kulesi'nin boşaltılmasına ilişkin davada yürütmenin durdurulması kararı verildi.


İstanbul 7. İdare Mahkemesi; Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün İBB’ye Galata Kulesi’ni boşaltması istemiyle açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu projesi kapsamında kulenin İBB'den alınarak yeniden ihaleye çıkarılacağını açıklamıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Galata Kulesi’nin işletmesinin boşaltılması için yaptığı başvuraya yaptığı itiraz sonuçlandı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararında “Uyuşmazlığın çözümü ve davacıların istemi hakkında karar verilebilmesi için; davalı idarelerden; dava konusu işlemin hukuki gerekçesinin açıklanarak, işlem dayanağını oluşturan tüm bilgi ve belgeleri içeren işlem dosyasının onaylı ve okunaklı bir örneğinin mahkememize gönderilmesinin istenilmesine, davanın durumu ile tahliye kararı niteliğindeki uyuşmazlığın hukuki durumu dikkate alınarak, ayrıca işlemin uygulanması halinde verilecek kararın etkisi tükenecek olduğundan, davacının yürütmenin durdurulması isteme karar oy birliği ile karar verildi” denildi. Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün savunması alındıktan sonra yeniden bir karar verileceği kaydedilen kararda 7 günlük itiraz süresinin olduğu kaydedildi.

“Karşı tarafın savunmasının alınması bekleniyor”

Cumhuriyet'ten İlyada Kaya'ya konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 1. Hukuk Müşaviri Eren Sönmez ,“Tedbir kararı devam ederken tahliye yazısı yazılmıştı. Bizde yürütmenin durdurulmasını istedik ve mahkeme de karşı tarafın savunmasının alınıp yeni bir karar alıncaya kadar yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Böylece 14 Nisan’da Galata Kulesi’ni tahliye edilmesi kararı durduruldu”dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport’tan Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanan bir kültür yolu planladıklarını ve ismini “Beyoğlu Kültür Yolu” koyduklarını açıklamış, Kule işletmesinin de sözleşme süresi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak yeni ihale yapılacağını söylemişti.


Bu Haber 18.04.2020 - 09:51:01 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.