FTI’ın ortağı Samih Sawiris Thomas Cook için ne dedi?

FTI’ın ortağı Samih Sawiris Thomas Cook için ne dedi?

FTI’ın yüzde 35 ortağı, Mısırlı iş adamı Samih Sawiris, Thomas Cook’un iflasıyla ilgili ilginç birim yorumda bulundu.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Alman tur operatörü FTI’ın ortağı, Mısırlı yatırımcı Samih Sawiris, İsviçre Seyahat Yazarları Kulübü’nün (STC) konuğu oldu. Buluşmada Sawiris, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

‘’FTI’a ortak olmak en iyi kararlarımdan biriydi’’

FTI’a ortak olmasına ilişkin bir soruya yanıt veren Samih Sawiris, ‘’O dönemde FTI’a ortak olmama dair yoğun eleştiriler yapılsa da, bu karar hayatımda aldığım en iyi kararlardan biriydi. İki, üç kat kazanç sağladık.’’ dedi.

Arap Baharı sonrası FTI’ın finansal krize girmiş, Sawiris’in El Guna’daki devasa otelleri ise boş kalmıştı. Devamında Sawiris FTI’ın yüzde 35 hissesini satın aldı, şirketin çoğunluk hissesi Dietmar Gunz’da kaldı.

‘’Birini kurtarırsınız, o da sizi kurtarır’’

FTI’a ortak olmasına ilişkin olarak Sawiris, ‘’Birinin kurtarırsınız ve o da size minnettar olur. Sonra da o sizi kurtarır ve siz de ona minnettar olursunuz. FTI olmasaydı biz El Guna’yı dolduramazdık. Bu başarı diğer tur operatörlerinin de ilgisini çekti ve pastadan pay almak istediler.’’ diye konuştu.

‘’FTI gibi şirketler Thomas Cook gibi şirketlerden daha iyidir’’

Thomas Cook ile ilgili bir soruya da yanıt veren Sawiris, ‘’Biliyorsunuz, FTI çok sıkı çalışıyor ve şirketin tepesinde iki kişi var. Bu tip şirketler her zaman, her biri milyonlar kazanan büyük yönetim kurulu bulunan şirketlerden iyidir. Thomas Cook gibi şirketlerde herkesin bir ofisi, bir sekreteri ve daha pek çok şeyi vardır. Thomas Cook’un öyküsü öngörülebilir bir öyküydü.’’ dedi.

‘’Thomas Cook tek kuruş bile kazanmadı’’

Bir şirket olarak Thomas Cook’un tek kuruş bile kazanmadığını söyleyen Sawiris, ‘’Sonra da kapıya kilit vurdular. Çünkü çok büyük kayıpları vardı. Thomas Cook isminin kendisi bile bir getiri sağlamadı. 600 milyon pound faiz ödeyip  İngiltere’de MyTravel’a katılarak büyük hata yaptılar ve o zamandan beri de kan kaybı durmadı. Peki bu kaybı kim karşıladı? Büyük zorluklar içinde ancak kendilerini ayakta tutabilen diğer gariban şirketler’’ şeklinde konuştu.

‘’Mısır turizminde işler yoluna girdi’’

Mısır turizminde işlerin yoluna girdiğini ve 2019 itibariyle, en iyi yıl olan 2010’un seviyesine ulaşıldığını kaydeden Sawiris, fiyatların da normale döndüğünü ifade etti.Bu Haber 04.12.2019 - 13:48:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.