FTI'ın iflası Almanya'da seyahat acentelerini nasıl etkiledi?

FTI'ın iflası Almanya'da seyahat acentelerini nasıl etkiledi?
Alman tur operatörüm FTI'ın iflasının ülkedeki seyahat acentelerinin satışlarını ciddi şekilde etkilediği beölirtiliyor.

Turizm Güncel - Dış Haberler

Almanya'da  Reise-vor9 tarafından yapılan ve 600 seyahat acentesinin katıldığı araştırmaya göre, seyahat acentelerinin 3'te 1'i FTI iflası nedeniyle ciddi zararlarla karşı karşıya. Ancak acentelerin çoğunluğu için edilen zarar yönetilebilir düzeyde.

Acenteler FTI ile 3 farklı şekilde çalışıyordu

FTI'ın ürünlerini satan acentelerin üçe ayrıldığı belirtilen araştırmada "TVG veya Reiseland ile olan bağlantıları nedeniyle FTI markalarıyla yoğun bir şekilde çalışan seyahat acenteleri var. İkinci olarak FTI'ın ürünlerini hiç satmayan veya sadece müşteri talep ettiğinde saten acenteler var. Üçüncü grupta ise FTI'dan uçak, otel veya sadece şehir gezileri satan acenteler yer alıyor." denildi.

Alman seyahat acentelerinin yüzde 12'si ciddi hasar gördü

Seyahat acentelerinin FTI'ın iflasından yaşadığı kayıplar acenteden acenteye değişiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 12'si 'çok ciddi kayıp yaşadım' derken, yüzde 21'i yaşadığı kaybın ihmal edilemez miktarda olduğunu ifade ediyor. Acentelerin yüzde 38'i yaşadığı kaybın daha az ciddi, 29'u  ise önemsiz seviyede olduğunu kaydetti.

İflas seyahat sektörünün itibarına zarar verecek

Alman acentelerin yüzde 53'ü ödenmeyen fazla mesai ücretlerinden, oluşan müşteri şikayetlerinden ve ödenmeyen komisyonlarından dert yanarken, yüzde 68'lik kesim FTI'ın iflasının seyahat sektörünün itibar kaybı yaşadığını vurguladı. Seyahat acentelerinin yüzde 53'ü ise, önümüzdeki dönemde önemli bir tur operatörünün eksikliğinin hissedileceğini düşünüyor.


Bu Haber 13.06.2024 - 08:08:22 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.