FTI Grubunun iki şirketi daha iflas etti

FTI Grubunun iki şirketi daha iflas etti
FTI’ın iştiraklerinden Meeting Point International GmbH ve Meeting Point Hotelmanagement Holding GmbH de iflas başvurusunda bulundu. Turizm Güncel’e açıklama yapan Meeting Point yetkilileri, iflasın Türkiye’yi etkilemediğini söyledi.

Turizm Güncel

Ana şirket FTI Touristik GmbH'nin iflas başvurusu, FTI Group içinde yeni iflasların yaşanmasına neden oluyor. FTI’ın yüzde 100 hisse sahibi olduğu iki iştiraki Meeting Point Hotelmanagement Holding GmbH ve Meeting Point International GmbH, Münih Yerel Mahkemesi'ne iflas başvurusunda bulundu. İflas mahkemesi başvuruları kabul ederek 24 Haziran 2024 Pazartesi günü her iki şirket için de geçici iflas davası açılmasına karar verdi. Müller-Heydenreich Bierbach & Kollegen (Münih) hukuk bürosundan yeniden yapılandırma uzmanı ve avukat Oliver Schartl, her iki şirket için de geçici iflas yöneticisi olarak atandı. 

Merkezi Münih'te bulunan ve beş çalışanı bulunan Meeting Point Hotelmanagement Holding GmbH, FTI Group'un tüm otel faaliyetlerini yürüten holding şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Portföy, Labranda Hotels & Resorts, Design Plus Hotels, Kairaba Hotels & Resorts, Lemon & Soul Hotels ve MP Hotels olmak üzere beş markadan oluşuyor. Bu portföy sekiz ülkede yaklaşık 7.000 çalışanı olan 50 oteli kapsıyor.

Hotelmanagement Holding'in iflasının otellerin devam eden işleri üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur. İtalya, Hırvatistan, Fas, Mısır, Kanarya Adaları, Malta ve Türkiye'deki münferit otel şirketleri pozitif bir işletme nakit akışına sahiptir, bu da şu anda tüm çalışanlarıyla herhangi bir kısıtlama olmaksızın devam eden ticari faaliyetlerini sürdürebilecekleri ve misafirlerinin önümüzdeki yaz ayları için konaklamalarının garanti altında olduğu anlamına gelmektedir.  Bunun istisnası, halihazırda iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalan Yunanistan'daki otel şirketidir. Ancak diğer yedi ülkedeki otel şirketlerinin borçları yüksektir ve bilançolarının pasif tarafını yeniden yapılandırmaları gerekiyor.

Geçici iflas yöneticisi Oliver Schartl, otel şirketlerinin uzun vadeli geleceğini güvence altına almak amacıyla her bir ülkedeki tüm yerel yöneticilerle yakın temas halinde. Schartl, hızlı bir şekilde tamamlanması gereken yapılandırılmış bir satış sürecini başlatmış durumda. Schartl, "Otel şirketlerinin mevcut değerlerini güvence altına almak ve mümkün olduğunca çok sayıda yerel istihdamı korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

İflas eden ve üç çalışanı bulunan Meeting Point International GmbH, hedef ülkelerde profesyonel seyahat endüstrisi için geziler ve transferler gibi yerel turizm hizmetleri sunan hedef yönetim şirketleri (DMC'ler) için bir ara holding şirketidir. Şirketin dünya çapında 17 ülkede yaklaşık 49 acentesi bulunuyor.

Meeting Point Türkiye de iflas etti mi?

Konuyla ilgili Turizm Güncel’e açıklama yapan Meeting Point Türkiye yetkilileri, söz konusu iflasın, ayrı bir yapılanma olan Türkiye’yi etkilemediğini söyledi. Meeting Point Türkiye’nin iflas etmediğini bildiren yetkili, ancak şu anda acente faaliyetinin şu aşamada devam etmediğini, yolcuların başka acentelere yönlendirildiğini ifade ediyor.


Bu Haber 25.06.2024 - 09:22:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.