Foça Tatil Köyü Araplara satıldı, işte satış fiyatı

Foça Tatil Köyü Araplara satıldı, işte satış fiyatı
Geçtiğimiz şubat ayında ihaleye çıkarılan Foça Tatil Köyü (Fransız Tatil Köyü) Bahreyn Krallığı merkezli bir şirkete satıldı.

131 milyon liraya satıldı

2015 yılından bu yana kapalı bulunan ve geçtiğimiz şubat ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 49 yıllığına satışa çıkarılan Foça Tatil Köyü’nün, 131 milyon liraya BKG Ortak Girişimine satıldığı belirtildi.

Bahreyn Krallığı merkezli şirket

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan ETİK Başkanı Mehmet İşler, Foça Tatil Köyünü satın alan BKG Ortak Girişiminin Bahreyn Krallığı merkezli bir şirket olduğunu söyledi.

Ege’de Son Söz’de yer alan habere göre Mehmet İşler, ‘’Bu şirketler grubu kültürel yayınlar, madencilik, inşaat, inovatif bilişim gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle de çok sayıda iş yapmış bir firma. Sesini fazla duyurmayan, sessiz-sedasız işler yaptığı için pek bilinmiyor.’’ dedi.

Muhafazakar otel mi yapılacak?

Tesisin geleceği ile ilgili değerlendirme yapan İşler, ‘’Fransız Tatil Köyünü ihaleyle alan firma Cumhurbaşkanının onaylaması durumunda acaba buraya muhafazakar bir otel mi yapacak? Böyle olursa para bier cepten çıkar diğer cebe girer. Ya yurt dışından turist getirecek, döviz getirecek, ülkeye para kazandıracak bir otel mi yapılacak? Bu soruların yanıtlarını bilmiyoruz. Üçüncü alternatif ise buralara havuzlu villalar yapılabilir. Çünkü arazi çok geniş. Biz istiyoruz ki ülkemize yurt dışından döviz getirecek, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir konsept olsun.’’ ifadelerini kullandı.

Toplam yatırım 250 milyon lira

Foça Tatil Köyü’nün 131 milyon liraya satıldığını ve tesisin ayağa kaldırılması için 120 milyon lira da içerisine harcamak gerektiğini kaydeden Mehmet İşler, ‘’Bu durumda 250 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Bu zamanda, hele hele pandemi döneminde böyle bir yatırım yapmak cesaret ister. Foça Tatil Köyünde 1000 yatağa yakın kapasite var.’’ dedi.Bu Haber 03.05.2021 - 07:36:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Rengin Durum 04.05.2021 - 07:32

  Yazık yazık..Karadenizden sonra Ege'nin de en güzel bölgeleri Araplara satılıyor. Foça'nın en güzel koylarından. Çıplaklar kampı da vardı Fransız Tatil Köyü iken. Şimdi de tesettürlülere özgürlük alanı olabilir. Bir sonraki koy'da arsalarımız var. Eski bir kooperatiften. Oranin da deniz kıyısındaki sit alanı olarak inşaat yasağı olan bölümlerini yapılaşmaya açmak istiyorlar. Bakir ve doğal güzellikler, tarihi değerler, ormanlar, milli parklar, doğal kaynaklarımız yabancılara veya rantçılara, inşaat şirketlerine, maden şirketlerine peşkeş çekilmemeli.

 • Kskli 03.05.2021 - 12:23

  Yillardir atil durumda mezbele bir yerdi satilmasi turizm için olumlu olmuş. Foça ekonomisine katkisi olur.

 • Serhan Eryuru 03.05.2021 - 10:15

  Daha satacak ne bulacaklar ceplerini doldurmak için bilmem ülke parsel parsel satıldı ceplerini doldurmak için ne doymak bilmezler bunlar gözlerini toprak doldursun inşallah.

 • murat yıldırım 03.05.2021 - 09:54

  Özelleştirme sayfasında gerek diğer açıklamalar da girişim adi verliyor.. girişimin içindeki firmaların açık adı yazılmıyor. Mehmet İşler madem ihaleye katılanları bu kadar iyi tanıyor, girişimdeki firma isimlerini bir açıklasa. yoksa alıcılar Bahreyh den gelen Türk sermayesimi..

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.