Firuz Bağlıkaya: Vize reddinin nedeni yoğunluk değil, siyasi bir sorun var

Firuz Bağlıkaya: Vize reddinin nedeni yoğunluk değil, siyasi bir sorun var

Schengen vizesi sorunu hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, yaşanan sorunun yoğunluktan değil siyasi nedenlerden kaynaklandığını kaydetti.


Türkiye’den Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gitmek için yapılan Schengen vizesi başvurularında sorun büyüyor.

Cumhuriyet TV’ye konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Schengen vizesindeki ret oranlarında ciddi bir artış olduğunu dile getirdi. Bağlıkaya, “2019 rakamlarına göre yüzde 10 civarlarında olan ret oranı 2022’de yüzde 16’lara çıktı 2023’te de yüzde 50’lere doğru yaklaşıyor. Sebebi personel eksikliği değil, çok aşırı talep de değil, sistemde siyasi bir sorun var dolayısıyla siyasilerin çözmesi gereken bir durum. Biz meslek örgütleri olarak kazancımıza bakarız. Şu anda yurtdışında, özellikle Schengen bölgesine seyahat etmek isteyenlerde bir durağanlığa düştük. Meslektaşlarmız o bölgeye yapılan yurtdışı turlarında yüzde 80 kişiyi kaybetti. İnsanlar vize olmayan yerleri tercih ediyor, vize olmayan yerler de çok fazla talep edilen yerler değil. Onun için iş kaybımız söz konusu” açıklamasında bulundu.

"İlginç olaylar oluyor"

Krizin mali olarak yurttaşa yansıdığını belirten Bağlıkaya, “Gitmek için hazırlık yapanların gidip gitmeyeceği belli değil, bekleme süreleri 3 ayları geçti. Ücretler 80 euro, beklemede öne geçmek için resmi ücretler 350-400 eurolara çıktı, acayip sistemler gelişmeye başladı. Buna rağmen çok ciddi ücretler verip sırayı öne alırsanız dahi vize alıp almayacağınız belli değil, doğal olarak kimse böyle bir seyahat programını yapmaz. Bazen anne baba vize alıyor çocuğa vermiyorlar, anne çocuk alıyor babaya vermiyorlar, ilginç olaylar oluyor” dedi.

"İş hacmimiz 5’te 1’e düştü"

Tur şirketlerinin seyahat rotasından vize uygulayan Avrupa ülkelerinin çıkarılacağına vurgu yapan Bağlıkaya şu ifadeleri kullandı

 “Macaristan ve Yunanistan bu konularda biraz daha esnek ve yardımcı oluyor onun haricindeki tüm Schengen ülkeleri sıkıntılı. 2022 yılında Rusya’ya bütün Avrupa ülkeleri bir anlamda ambargo uyguladı. Yurtdışında oturma izni almış, yaşayan Rus vatandaşlarının bile mülklerine el koydular, yurtdışına çıkmaları için baskı yaptılar. O dönemde dahi Rusya’nın aldığı ret oranı bizimkinin çok altında. Bunun siyasi olduğu çok açık. Vize riskine girmeden, vize uygulaması yapmayan ülkelere seyahat edilebilecek. Bunun başka bir çaresi yok. Bunlar Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Moldova, Sırbistan’a kayıyor. Ama bu ülkelere talep de Avrupa Birliği ülkeleri kadar yüksek değil bu sebeple iş hacmimiz 5’te 1’e düştü. Şu anda sanatçımız, bilim adamımız, öğrencimiz gidemiyorBu Haber 02.06.2023 - 16:33:46 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • AKP

    Vatandas 03.06.2023 - 04:18

    Otel sahipleri sisirilmis fiyatlarla yabancilara tatil satamaz, yabanci fiyati pahali bulursa rotasini degistirir, icerideki sisirilmis fiyatlarla tatili kime satacaklar tabi ki kendi vatandasina... Avrupa dan rica etmistir bizimkiler, vize vermeyin diye...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.