Firuz Bağlıkaya: Üçüncü dalga ve kaynak pazarlarda kapanma riski varken...

Firuz Bağlıkaya: Üçüncü dalga ve kaynak pazarlarda kapanma riski varken...
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, üçüncü dalga ve kaynak pazarladaki tehlike nedeniyle kısa çalışmanın turizm sektörü için üç ay daha uzatılması gerektiğini söyledi.


TurizmGüncel

Bloomberg HT’nin yayınına katılan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sektörün gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bağlıkaya, ‘’Pandeminin üçüncü dalga ve kaynak pazarladaki kapanma tehlikesi nedeniyle turizm sektörü için kısa çalışmanın 3 ay daha uzatılmasının sektöre büyük destek ve moral olacağını düşünüyoruz. Konunun cumhurbaşkanımız tarafından tekrar değerlendirilmesi sektörde büyük memnuniyet yaratacaktır. Bu üç ay çok hayati olabilir.’’ diye konuştu.

‘’Turizm sektörü pazar pazar kademeli olarak açılacak’’

Çalıştığı pazarlar itibariyle işleri haziran ayından sonra başlayacak önemli bir kesim bulunduğunu kaydeden Firuz Bağlıkaya, ‘’Çalıştığı pazarlar açısından işleri olanlar zaten KÇÖ’den yararlanmayacaktır. Dolayısıyla turizm sezonunun kademeli olarak pazar, pazar açılacağını göz önünde bulundurursak, bu turizm sektörü için hayati önem taşıyor.’’ dedi.

‘’25 milyon turist 20 milyar dolar gelir bekliyoruz’’

Kaynak pazarlardaki aşılanma oranlarının artması ve Türkiye’de turizm çalışanlarının aşılanmasının sektöre pozitif yansıyacağını belirten Firuz Bağlıkaya, ‘’Rusya ve Ukrayna’dan yavaş yavaş hareketlenme başladı. Nisan ortasından itibaren zincir charter sayıları artacak. Esas hareketlenmeyi ondan sonra bekliyoruz. İngiltere’nin durumu ve Orta Avrupa’da seyahat tedbirlerinin nasıl şekilleneceği belli değil. Kuzey Avrupa’da da durum aynı. Aşılanma seviyeleri, seyahat kısıtlamaları ve seyahat şartları her şeyi belirleyecek. Olağan dışı bir şey olmazsa 2020’de 16 milyona ulaşan ziyaretçi sayımızın yüzde 6070 artışla 25 milyon seviyesine, gelirleri de kişi başı 750 doların üstüne çıkararak 20 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Salgına karşı her türlü tedbir alındı’’

İç pazardaki seyahat acentelerinin tur paketlerine misafirlere tatil sigortası ise 24 saat öncesine kadar iptal ve iade seçeneği sunduğunu ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, salgına karşı her türlü tedbirin ve önlemin alındığını söyledi. Bağlıkaya, ‘’Sektör yeni sezona hazır diyebiliriz. Seyahat acentelerimiz 2020’nin son aylarından itibaren erken rezervasyonları başlattı. Ancak rezervasyonların nisan ayından itibaren artacağı, haziran ayından itibaren ise hızlanacağı kanaatindeyiz. Yaz döneminde yurt dışından geçen seneye nazaran daha fazla talep olacağı için vatandaşlarımıza erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Önceki yıllarda mayıs sonuna kadar satışların yüzde 60-70’i erken rezervasyonla yapılırken, bu yıl oranın yüzde 25 civarında olduğunu görüyoruz. Rezervasyonların daha uzun bir sürece yayılacağını ifade edebiliriz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son dakika rezervasyonlarında artışlar bekliyoruz.’’ diye konuştu.

‘’Türkiye turizmi açısından hayati önem taşıyordu’’

Öngörülerin gerçekleşmesinde aşı çalışmaları ve aşı sürecinin seyrinin temel rol oynayacağını belirten TÜRSAB Başkanı, iş ve tatil amaçlı seyahatleri kolaylaştırmak için AB tarafından hazırlanan dijital yeşil sertifikaya da değindi. Bağlıkaya, ‘’Dijital Yeşil Geçiş Kartı ile ilgili 17 Mart’ta yasa teklifi verildi ve AB Komisyonu’nda onaylandı. Taslakta, AB vatandaşlarının gidebileceği ülkelerin yalnızca AB İlaç Ajansı’nın onayladığı aşıları kullanan ülkeler olması koşulunun taslakta olmaması Türkiye turizmi açısından hayati önem taşıyordu. Dolayısıyla AB’den turist gelişinin önünde yasal bir engel de kalmamış oldu.’’ ifadelerini kullandı.

İngiltere’de seyahatlerin ne zaman başlayacağının 5 Nisan’da, Almanya’da ise önümüzdeki süreçte açıklanacağını belirten Bağlıkaya, bu kararların bir an önce açıklanması tüketicilerin karar verme sürecini hızlandıracağını ve bu nedenle turizm sektörü içn önem taşıyor.’’ dedi.Bu Haber 30.03.2021 - 09:52:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Yaşlı Kurt 31.03.2021 - 12:25

    Vaka sayıları 30 bini aşmış durumda, kısıtlamaların artırılması kararı alınırken, kısa çalışma ödeneği uygulamasının bugün son bulması akıl alır bir karar değil. Sektörel bazda uzatma kararı alınması gerekirdi. Halkından bu kadar uzak yaşayan bir lider daha önce olmamıştı ülkede. İnsanlar evine götürecek ekmek bulamıyor, esnaf iflas eşiğinde! Sarayda keyifler yerinde ! Unutmayın ki devlet halk için vardır.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.