Firuz Bağlıkaya: TÜRSAB’ın 50’nci yaşında yeni bir yasaya hakkı var

Firuz Bağlıkaya: TÜRSAB’ın 50’nci yaşında yeni bir yasaya hakkı var

Firuz Bağlıkaya TÜRSAB’ın 50. yılına özel açıklamalarda bulundu.


TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin kuruluşunun 50’nci yılına özel bir mesaj yayınladı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yayınladığı mesajda  “Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, 1972 yılında 28 Eylül günlü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 1618 sayılı kanunla kuruldu. Yani tam 50 yıl önce bugün… Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını karşılamaya hazırlanırken Türkiye Seyahat Acentaları Birliği bu yıl 50’nci yılını tamamladı. 50 yıllık bir kurum olmak 100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin 50 yaşında bir kurumu olmak son derece önemli” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB’ın 50’nci yılı vesilesiyle kamuoyuna bir açıklama yapan Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: “TÜRSAB, geçtiğimiz 50 yılda anayasal bir kurum olarak Türk turizmine, Türkiye’nin turizmde geldiği noktaya erişmesine yadsınamayacak katkılar sunmuştur. Türk turizmi bugün dünyada önemli bir yere gelmişse şüphesiz bu başarıda en büyük pay seyahat acentaları ve onların meslek örgütü TÜRSAB’ındır. Her ne kadar 1618 sayılı kanun 1972 yılının Eylül ayında mevzuatta yerini alsa da seyahat acentası kavramı ve turizm pratiği 1930’lara dayanan bir geçmişe sahiptir.”

“TÜRSAB, 12 bini aşkın üyesiyle dünyada ikinci büyük meslek örgütüdür”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya; “Turizmde başarı ivmesi, seyahat acentaları 1972 yılında 1618 sayılı kanunla meslek örgütüne kavuşunca hızla yükselmiş ve 50 yılda Türkiye, dünya turizminde söz sahibi hale gelmiştir. Bugün 50’nci yılını kutlayan bir kurumun başkanı olarak şunu inanarak ifade ederim ki TÜRSAB, Türk turizminin öncüsü ve lideridir. 12 bini aşkın üyesiyle TÜRSAB, turizm meslek örgütleri arasında dünyada ikinci büyük meslek örgütüdür. Emek, bilgi ve cesaretleri ile dünyanın her noktasına ulaşarak Türkiye’ye turist getiren ve ülkemizin insanlarını yurt dışına götüren, seyahat acentalarının önem ve değerini en başta devletin ve herkesin anlaması için 50 yıldır çalışan TÜRSAB, bugün önüne çıkan bütün engelleri aşacak güce erişmiştir” ifadelerini kullandı. 

“TÜRSAB, turizm sektörünün öncü örgütü olarak da çalışmaktadır”

TÜRSAB’ın sadece seyahat acentalarının meslek örgütü olarak değil, Türk turizm sektörünün öncü örgütü olarak da çalıştığına işaret eden Bağlıkaya, “Bugün, nereye bakarsanız TÜRSAB’ı ülkemizi dünyada temsil ederken, turizm sektörünün diğer bileşenleri ile iş birliği kurarken, devletin turizm politikaları için görüş oluştururken, akademik çalışmaları desteklerken görebilirsiniz” diye konuştu.

“50 yıllık yasamızın çağın gereksinimlerini karşılamadığını görüyoruz”

TÜRSAB’ın 50’nci yaşında çağa uygun, değişen ihtiyaçları karşılayan bir yasaya ihtiyaç duyduğunu dile getiren Bağlıkaya; “50 yıllık tarihimizde edindiği bilgi birikimi ve kurumsal tecrübesiyle Birliğimiz, bir yandan kanunda kendisine tanınan yükümlülükleri hakkıyla yerine getirirken diğer yandan çeşitli sıkıntı ve sorunlarla da baş ediyor. Mevcut yasamızın Birliğe ve seyahat acentalarına dar geldiğini, çağın gereklerini karşılamadığını görüyoruz. Kanunumuzun günümüz anlayış ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yenilenmesi ile ilgili çalışmaların bundan üç yıl önce tamamlandığını ancak bir türlü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmediğini hatırlatmaktan üzüntü duyuyorum. TÜRSAB’ın 50’nci yaşında yeni bir yasaya hakkı var. Çağa uygun, değişen ihtiyaçları karşılayan, mesleğimizi ve kamuyu koruyan, tüketici haklarına saygılı, uzmanlaşmayı özendiren, işlevsel ve etkin sigortaları düzenleyen bir kanunla gücümüz artacaktır. Gücümüzle beraber ödemeler dengesine katkımız da artacaktır” dedi

“Seyahat acentalarının teşviklerle desteklenmesi çok önemli”

Seyahat acentalarının teşviklerle desteklenmesinin önemine dikkat çeken Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: “Unutulmamalıdır ki Türkiye’ye gelen her turist bir seyahat acentası aracılığıyla, seyahat acentalarından hizmet alarak ziyaretini gerçekleştiriyor. Herhangi bir teşvikten yararlanmaksızın çalışan seyahat acentalarının teşviklerle desteklenmesi halinde yapabilecekleri için 50 yıllık serüvenin sonuçlarına bakmak yeterlidir. Turizm gemisinin yelkeni, turizm ağacının kökleri ve gövdesi seyahat acentaları ve onların örgütlü gücünü temsil eden TÜRSAB turizmin ana direğidir.”

“Seyahat acentaları turizm sektörünün can damarıdır”

50’nci yıl mesajında seyahat acentası temsilcilerine de bir mesaj veren Bağlıkaya; seyahat acentaları için “Ülkemizin geleceğinde turizmin çok önemli bir rolü olduğunu biliyorsunuz. Sizler, turizm sektörünün can damarlarısınız. Bu sektörü yaşatanlarsınız TÜRSAB’ın gücünü, büyüklüğünü seyahat acentaları ve kurumsal yapısı oluşturur. 50’nci yaşında TÜRSAB, 37 Bölge Temsil Kurulu, 16 İhtisas Başkanlığı ve her biri çok değerli fedakâr çalışanları ile dev bir kurumdur. Bizler, sizin seçiminizle göreve geldik. Kişiler gelip gidecek ancak TÜRSAB, daha çok 50 yıllar var olacaktır. Bu nedenle Birliğimizin gücünün, öneminin ve değerinin farkına vararak ona sahip çıkmak, saygınlığını korumak hepimizin ortak ödevidir. TÜRSAB’ı kuranlara, ona hizmet edenlere burada hangi sıfatla olursa olsun görev yapanlara minnet duyuyoruz. Onlara şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.  Bu Haber 29.09.2022 - 10:26:30 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.