Firuz Bağlıkaya: Kalan 76 ilin payı çok düşük

Firuz Bağlıkaya: Kalan 76 ilin payı çok düşük
Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı Diyarbakır’da başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılmadığı çalıştayda Bakanlığı Nadir Alparslan temsil ederken, yapılan konuşmalarda bölgenin turizm için taşıdığı potansiyele dikkat çekildi.

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı Diyarbakır’da başladı. Çalıştaya Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, belediye başkanları, turizm sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve bölge turizmcileri katıldı.

‘’Turizm güneşi Diyarbakır’dan yükseliyor’’

Toplantıda konuşma yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm güneşinin Diyarbakır’dan yükseldiğini söyledi. Toplantıya Türkiye’nin her tarafından TÜRSAB BTK başkanlarının, TÜRSAB yönetim kurulu üyelerinin ve kültür turizmi yapan TÜRSAB üyesi acentelerin katıldığını kaydeden Bağlıkaya, ‘’Anadolu’nun hep genç kalmış değerlerine, Mezopotamya’nın ruhuna, medeniyetlerin izlerine; peygamberlere, her türlü inanca, dünya mirasına ev sahipliği yapan bu eşsiz diyarlarda bulunmanın gururunu, ayrıcalığını bir kez daha yaşıyorum.’’ dedi.

Bölgenin Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp, Ahmet Arif gibi nice değerli, ozanı bağrına basmış, gönül dünyalarına ilham olmuş bir bölge olduğunu ifade eden Bağlıkaya, ‘’12 bin yıllık tarihi ile insanlık tarihini yeniden yazdıran Göbeklitepe, UNESCO Dünya MirasI Listesinin gözdesi Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, Dara Antik Kenti, Midyat, Malabadi Köprüsü ve yüzlercesi… bu topraklardan, turizmde ortak bir dilin, barışın elçisi olarak çağrıda bulunuyor.’’diye konuştu.

diyarbakır_mardin_urfa5

‘’Kalan 76 ilin payı .ok düşük’’

Türkiye’de kültür ve inanç turizminin hala istenilen noktada olmadığına dikkat çeken TÜRSAB Başkanı, 2019 yılında Türkiye’ye gelen 45 milyon misafirin yüzde 80’inin Antalya, İzmir, Muğla, Aydın ve İstanbul gibi illerine geldiğini hatırlattı. Kalan 76 ilin payının çok düşük olduğunu belirten Bağlıkaya, ‘’Yeni bir anlayış ve birliktelikle 13 büyük medeniyete ev sahipliği yapmış, mutfağı, doğası, insanı ile eşsiz bir destinasyon olan Anadolu’yu kültür gezginleriyle buluşturmanın, bu topraklardaki büyüleyici efsaneleri, hikayeleri tüm dünyayla paylaşmanın zamanı çoktan geldi.’’ şeklinde konuştu.

‘’Diyarbakır-Şanlıurfa-Mardin altın üçgeni’’

Altın üçgen olarak adlandırılan Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’ya hangi şehir eklenirse altın dörtgen, altın beşgen olarak değer almaya devam edeceğini ifade eden Firuz Bağlıkaya, ‘’Biz turizmcilerin bir görevi de bu eşsiz güzellikleri, vatandaşlarımızla, dünya insanı ile köprüler kurarak buluşturmak. Yaşadığımız duyguları, ortak mirası, insan olmanın evrenselliği ve sorumluluğu ile aktarmak.’’ dedi.

Bağlıkaya,bölge turizminin gelişmesi için TÜRSAB olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.Bu Haber 07.11.2020 - 11:32:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.