Firuz Bağlıkaya beş ilde daha seyahat acenteleriyle buluştu

Firuz Bağlıkaya beş ilde daha seyahat acenteleriyle buluştu

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve beraberindeki heyet, Türkiye turuna Zonguldak, Bartın, Safranbolu, Kastamonu ve Sivas ile devam etti. Bağlıkaya, bu illerde yaptığı toplantılarda yasayı çıkarabilmek için bir dönem daha aday olduğunu söyledi.


Beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’yi dolaşarak seyahat acentelerin sorunlarını dinleyen Firuz Bağlıkaya, hem bu döneme kadar yapılan çalışmalar hem de bundan sonraki hedeflere ilişkin acenteleri bilgilendiriyor. Bu kapsamda Bağlıkaya’nın ziyaret ettiği son beş bölge Zonguldak, Bartın, Safranbolu, Kastamonu ve Sivas oldu.

Yasamızı çıkarmak için bir dönem daha adayım

Bölgede incelemelerde de bulunan Firuz Bağlıkaya, düzenlenen toplantılarda, kendilerine destek veren tüm üyelere teşekkür ederek, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Bugüne kadar seyahat acentalığı mesleğini korumak ve haklarını savunmak için mücadele verdiklerini belirten Bağlıkaya, bu kapsamda ilk iş olarak seyahat acentalarının en temel ihtiyacı olan 1618 sayılı yasanın çıkarılması için çalıştıklarını ancak her fırsatta engellendiklerini dile getirdi. Firuz Bağlıkaya, şunları kaydetti: “Yasamızın engellenmesi nedeniyle siz değerli üyelerimize verdiğimiz sözlerin bir kısmını yerine getirememiş olduk. Ancak yasamızın çıkarılması için mücadelemizden vazgeçmedik. Bu yasayı seyahat acentalarımızın önünü açacak ve onları geleceğe taşıyacak şekilde çıkarılması için bir dönem daha devam etmek istiyoruz. Sözlerimizi yerine getirdikten sonra bir daha aday olmayacağız.” dedi

“Hep seyahat acentalarımızın menfaati için çalıştık”

Konuşmasında TÜRSAB’ın hayata geçirdiği ilklere ve faaliyetlere de değinen Bağlıkaya, tüm dünyada çarkların durmasına neden olan pandemi döneminde üyelerinden aidat almayan tek birlik olduklarına işaret ederek, Halk Bankası ile gerçekleştirdikleri iş birliği protokolü ile ayakta kalma mücadelesi veren seyahat acentalarına can suyu taşıdıklarını vurguladı. Bu dönemde TÜRSAB’ın girişimleri ile seyahat acentalarına evden çalışma ile paylaşımlı ofis kullanımı olanağı getirilmesine öncülük ettiklerini belirten Bağlıkaya şöyle devam etti:

“Sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği pandemi sürecinde seyahat acentalarımızın iş yapabilmeleri için İçişleri Bakanlığı’ndan aldığımız özel izinle, seyahat acentalarımızın tur yapmaya devam etmelerini sağladık. Bir gece yarısı Meclis’e sunularak torba yasa içerisinde hayata geçirilmeye çalışılan ve otellere transfer hakkı tanıyan düzenlemenin hayata geçmesini engelledik. Milli Saraylar’dan seyahat acentalarımıza yüzde 20 indirim aldık. Üyelerimiz için son derece önemli bir konu olan uçak bileti hizmet bedelinin artırılmasını sağladık. THY ile gerçekleştirdiği yoğun temaslar sonucunda bilet hizmet bedellerini, 15-20 TL seviyesinden 50 TL’ye çıkarmayı başardık. Üstelik bunu bilet başına değil, segment başına gerçekleştirdik. IATA üyesi seyahat acentalarımızın sorunlarını ise Madrid’de üyesi olduğumuz global konseyde bizzat takip ediyoruz. Hep seyahat acentalarımızın menfaati için çalıştık.”

“Birlik borcunun büyük kısmını kapattık”

Son 4,5 yılda, yarım asrı geride bırakan TÜRSAB’ın seyahat acentalarını geleceğe taşıyacak adımları attığına dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, özellikle çok büyük bir finansal yükle karşı karşıya kalan Birliğin borç yükünün büyük bölümünü kapattıklarını, bankaların eline geçen TÜRSAB Genel Merkez binasının da yeniden satın alınarak TÜRSAB’a kazandırıldığını kaydetti. TÜRSAB Akademi ile seyahat acentalarının ihtiyaçlarına göre eğitim programlarını hayata geçirerek sektöre nitelikli eleman kazandırdıklarını belirten Bağlıkaya, gerçekleştirdikleri dijitalleşme hamleleriyle; üyelik işlemlerinden yeni iş platformlarına, QR Kodlu plakadan tüketicilere yönelik dijital doğrulama sistemlerine kadar çok sayıda uygulamayla seyahat acentalarını geleceğe hazırladıklarını ifade etti.

“Sektörün nabzını tutuyoruz, tüm sorunları bir bir çözüyoruz”

Gerçekleştirdiği gezilerle ve toplantılarla sektörün nabzını yakından takip ettiklerini ve sorunlara hakim olduklarını dile getiren Bağlıkaya, şunları kaydetti: “Biz üyelerimizin ne yaşadığını, ne tür sıkıntılarla karşılaştığını biliyoruz. Bugüne kadar birçok sorunu çözdük, çözmeye de devam edeceğiz. 1618 sayılı yasanın güncellenmesinde olduğu gibi bazı konuları çözmek için zamana ihtiyacımız var. Bu noktada birlik olmak, güçlü durmak büyük önem taşıyor. Sizlerin desteğiyle çıktığımız bu yolculuğu, tüm sorunları çözerek sona erdirmek arzusundayım. Toplantılara katılarak bizlere destek olan üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Biz birlikte güçlüyüz.Bu Haber 01.11.2022 - 09:03:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.