Finlandiya Turizm Fuarı’nda Alanya’ya büyük ilgi

Finlandiya Turizm Fuarı’nda Alanya’ya büyük ilgi

ALTAV ve ALTİD Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin 4 gün süren Finlandiya Turizm Fuarı Matka Messut’ta yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi vererek, izlenimlerini aktardı.


Finlandiya’da 18-21 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen Matka Helsinki Fuarı’nda Alanya’nın tanıtımı için yer alan Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin,  gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgileri paylaştı.

Fuar izlenimlerini aktaran Cimrin, “Geçen yıl Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) fuar takviminde yer almayan Finlandiya fuarı bu yıl takvime dahil edilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katıldığı fuarlardan biri haline gelmiş oldu. Türkiye standında ülkemizi Kültür ve Turizm Bakanlığı, TGA, Helsinki Kültür ve Turizm Ataşeliğimiz, İstanbul Ticaret Odası, ALTAV ve Türk Hava Yolları (THY) temsil etti. TGA tarafından hazırlanan stand birçok etkinlikle zenginleştirildiği için hem profesyonel katılımcılar hem de ziyaretçiler standa büyük ilgi gösterdi. Fuar boyunca ziyaretçilere ikram edilen Kahramanmaraş dondurması, ziyaretçilerin Türkiye standı önünde kuyruk oluşturmasına neden oldu. Türk Hava Yolları ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızın işbirliğiyle, standımızı ziyaret edenler arasında yapılan çekilişlerde ücretsiz uçak biletleri verildi. Fuarda turizm profesyonellerine yönelik TGA Ürün Pazarlama Müdürü Ceylan Şensoy tarafından Türkiye’de ‘Sürdürülebilirlik’ konusunda atılan adımların ve Türk turizminin vizyonunun anlatıldığı kapsamlı bir sunum yapıldı.” dedi.

“Alanya seferleri ilgiyle karşılanıyor”

Alanya seferlerinin ilgili ile karşılandığını ifade eden Cimrin, “Fuara Alanya bölgemiz hakkında çeşitli tanıtıcı materyaller götürerek bölgemize ilgi gösteren ziyaretçilere bu materyalleri ulaştırdık. Standımızı ziyaret edenlerden aldığımız bilgiler, geri dönüşler ve Alanya’ya olan ilgileri bizler için çok değerliydi. Ziyaretçileri Alanya’ya olan Helsinki direkt uçuşları konusunda bilgilendirdik. Bu seferlerin yaz kış devam ediyor olması herkes tarafından ilgiyle karşılanıyor.” şeklinde konuştu.

“Tur operatörlerine yapılan iyileştirmeleri anlattık”

Bazı tur operatörlerinin 2024 yılı planlamalarında 2023 sezonu kapasitesini koruyacağı bilgisini veren Cimrin, “Tur operatörleri için havaalanından otellere yapılan transfer mesafesi son derece önemli. Biz de bu konuda Alanya-Antalya Otoyolu‘nun ihalesinin yapılmış olduğunu ve inşaatın başlayacak olduğunu aktardık ve ziyaretçiler ile tur operatörlerimiz tarafından bu durum olumlu tepkiler aldı. Tur operatörlerine ayrıca otoyol yapılana kadar Alanya-Antalya arasındaki mevcut D-400 karayolunda yapılacak olan düzenlemeler ve iyileştirmelerle, yolun hızlanması konusunda yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler aktardık. Mixx Travel, Aurinko Matkat, Tjareborg ve pazara yeni giren Longi Tours ile yaptığımız toplantıların sonucunda, Türkiye’ye dönük 2024 planlamalarında 2023 sezonunda gerçekleştirdikleri kapasitelerini koruyacak oldukları bilgisini aldık. Talebin 2023’ün üstüne çıkması durumunda ek planlamalarla kapasite artışları yapabileceklerini belirttiler. Tur operatörleriyle paylaştığımız önemli bir konu da sezonun uzatılmasıyla ilgiliydi. Finlandiya’da görüştüğümüz tur operatörlerine, Avrupalı diğer tur operatörlerinin özellikle İngiliz tur operatörlerini sezonu Kasım sonuna kadar uzattıklarını anlattık ve bu önemli konuyu değerlendirmelerini rica ettik.” ifadelerini kullandı.

“SunExpress Antalya’ya direkt uçuş yapacak”

SunExpress’in Helsinki’den Antalya’ya direkt uçuş başlatacağı bilgisini veren Cimrin, “SunExpress’in Haziran ayı itibari ile Helsinki‘den Antalya’ya direkt seferlere başlayacak olması da Antalya bölgemizi ilgilendiren önemli bir haber. Bizim temennimiz bu seferlerin yaz ayları ile sınırlı kalmayıp kışın boyunca da devam etmesi. Finlandiya Radyo Televizyonu YLE’nin haber muhabiri Jari Tanskanen ile yaptığımız görüşme sonucu kendisini bahar aylarında Alanya’da ağırlamak üzere anlaştık. Jari Tanskanen bugüne kadar yaptığı sayısız Türkiye haberi ile milyonlarca Finli’ye olumlu haberlerle ulaşmamızı sağladı ve bu desteğini devam ettiriyor.” dedi

“Finlandiya pazarı yükseliyor”

Finlandiya pazarının yükseldiğini ifade eden Cimrin şu açıklamalarda bulundu:

“Finlandiya’dan 2023 sezonunda toplam 120 bin yolcu aldık. Bu yolcuların 56 bini paket turla gelmiş bulunuyor. 2022 sezonunda Türkiye’ye paket turla toplam 40 bin kişi gelmişti. Bu durumda yüzde 40’lık bir artış olsa da 2019’da gerçekleşen 70 bin sayısından henüz uzağız. 2014 yılına geri gittiğimizde Türkiye’ye 133 bin paket tur satılmış. Sonuç olarak baktığımızda Fin pazarı 2014’te yaptığı sayılardan bugünlere gerilemiş ve şu anda yine yükselme eğiliminde. Eski sayılara geri dönmek ve artırmak için yılmadan çalışmamız gerekiyor.

Finli turistin en çok ziyaret ettiği ülke sıralaması Yunanistan, İspanya, Türkiye ve Güney Kıbrıs. Bu sıralama geçen yıl da aynıydı. 2023 yaz sezonunda Yunanistan 229 bin, İspanya 180 bin, Türkiye 56 bin, Güney Kıbrıs 26 bin paket yolcu misafiri ağırladı. Bu da gösteriyor ki doğru stratejilerle pastadan aldığımız dilimi büyütmek zorundayız. Yıl boyunca yaptıkları seyahat sayılarını yeniden artırmaya başlayan Finliler’in Türkiye’ye daha çok ve daha sık gelmeleri için TGA ve Helsinki Turizm Ataşeliğimiz yoğun bir çaba içerisinde. Bu anlamda bu pazarın hassasiyetlerini ve düşüş nedenlerini doğru analiz edebilmek çok önemli.

Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği sürecinde Türkiye’nin onayından sonra tatil satışlarının artışa geçmiş olması da bir başka gerçek. İskandinav ülkeleri, TGA’nın tanıtım yaptığı 200 ülke içerisinde 2024 yılı için öncelikli belirlediği ve özel çalışma yaptığı dört bölgeden bir tanesi. Bu sebeple de TGA Ürün Pazarlama Müdürü Ceylan Şensoy ve Ülke Pazarlama Müdürü Zeynep Üçok Çelikağ dört gün boyunca onlarca profesyonel görüşme gerçekleştirdi. Tur operatörleri, acenteler ve basınla yapılan bu görüşmelerin Finlandiya pazarının doğru analizi ve geliştirilen pazarlama stratejileri için son derece faydalı olacağına ve ışık tutacağına inanıyoruz. Deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında Finlileri cezbedecek ve Türk destinasyonlarında

TGA’nın öncü olarak geliştirdiği alternatif turizm ürünlerimize de Finli misafirlerin önümüzdeki dönemde daha çok ilgi göstereceğini ve farklı başlıklar altında daha çok misafir çekeceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.”Bu Haber 25.01.2024 - 16:05:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.