Fettah Tamince'nin aldığı eski GTI binasına turizm imarı

Fettah Tamince'nin aldığı eski GTI binasına turizm imarı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, iflas eden GTI Kayı Tur binasının bulunduğu arsanın imar planında değişikliğe gitti. Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince tarafından satın alınan binanın imar planı ‘Özel Sağlık Tesis Alanı’ndan, ‘Ticaret-Turizm Alanı’na dönüştürüldü.


Antalya Büyükşehir Belediyesinin Şubat ayı meclisi oturumunda, Fettah Tamince’nin şirketi Sembol İnşaat’a ait Lara bölgesindeki iflas eden GTI Kayı Tur binasının imar planı ‘Özel Sağlık Tesis Alanı’ndan, ‘Ticaret-Turizm Alanı’na dönüştürüldü.

Depremzedeler için yapılan yardım programında 120 milyon TL bağışladığını açıklayan ünlü turizmci Fettah Tamince’nin iflas eden Kayı Tur’un sahibi Talha Görgülü’den borcuna karşılık satın aldığı atıl durumdaki bina 2014 yılında icra yoluyla da satışa çıkarılmıştı. Önce özel bir sağlık kuruluşu ile hastane yapılmak istenen binanın bulunduğu parsel, plan değişikliği ile önce sağlık tesis alanına çevrildi, hastane projesi hayata geçirilemeyince ise yapılan son düzenleme ile ticaret-turizm alanına dönüştürüldü.

Fettah Tamince’nin de yararlanacağı alanın rantının 200 milyon lira olduğu belirtiliyor.

Odatv’nin haberine göre, Tamince’nin yararlanacağı imar revizyonunda bodrum ve zemin hariç 4 katlı bina bulunan Muratpaşa ilçesine bağlı Güzeloba Mahallesi 3676 ada 21 parseldeki 8 bin 727 metrekarelik arazide kot farkıyla birlikte 10 katı bulan rezidans yapılması planlanıyor

Antalya’da tartışma yaratan imar düzenlemesine konu arazi, Lara bölgesindeki falezlerin hemen üzerinde, Düden Çayının denize döküldüğü alanda yer alıyor. Daha önce doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Düden Çayı, Eylül 2020’de Cumhurbaşkanı Kararı ile Kesin Korunacak Alan olarak tescil edilmişti. İmar değişikliğine konu parsel, Düden Çayı’nın koruma sınırında yer alıyor.

“Adrese özel düzenleme”

Önceki Antalya Barosu Başkanı Avukat Polat Balkan, imar planı tadilatının askı sürecinde yaptıkları itirazların Büyükşehir Belediyesi tarafından reddedildiğini belirterek, “Şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına uymayan ve hukuken de inşaat yapılmaması gereken bir alanda bir takım plan değişikliği ve proje tadilatlarıyla, hiçbir kamu yararı olmayan ve kişiye özel bir düzenleme söz konusu. Adrese teslim bir plan tadilatından söz ediyoruz. Bunu Antalya’nın doğal varlıklarına, değerlerine vurulan bir hançer gibi görüyoruz” görüşünü dile getirdi.

Adrese teslim bir plan tadilat olduğunu belirten Avukat Polat Balkan, 200 milyon liralık rantın olduğunu söyledi.  Balkan’ın plan tadilatıyla ilgili komisyon raporunda da yer alan itiraz başvurusunda, mevcutta binanın giriş katı dâhil 5 katlı olduğu ancak plan tadilatı ile 7 katlı olarak düzenlendiği belirtilerek şu ifadelere yer veriliyor.

Fettah Tamince’nin şirketine ait olduğu iddia edilen bina denize sıfır konumda, Düden Çayının kıyısında bulunuyor.

“Plan notunda kotun kuzeydeki yoldan alınacağı belirtilmiş. (Hangi yol veya sokak olduğu belirtilmeksizin) bu not uygulanır ise kot farkı nedeniyle yaklaşık 4 metre ila 7 metrelik kot farkından kaynaklanacak bir inşaat emsal alanı emsal harici tutulmak istenmektedir. Bölgenin emlak değerleri dikkate alındığında yaklaşık 200 milyon TL’den daha fazla kişiye özel rant sağlanmaktadır”

Bölgede yaşayan insanların sağlık tesisi ihtiyacı bahane edilerek alanın önce sağlık tesis alanına çevrildiği, ardından ise yapılan plan tadilatı ile 7 kat kaydı düşüldüğüne dikkat çeken Balkan, 6 Aralık 2022 tarihli itiraz başvurusunda, “Sağlık tesisi ismini kullanarak kamuoyunun karşı çıkması engellenen plan tadilatından sonra üçüncü plan tadilatı ile konut ve ticaret ile turizm gibi rant esaslı kullanımda aynı kat sayısı kullanılmıştır. Yani birkaç plan tadilatı ve tezgâh ile 4 katlı bina 9 katlı olabilecek şekle getirilmiştir. Burada yapılacak olan kamunun menfaati değil, yapılacak rezidans konutlar ile korkunç paralar kazanmaktır” ifadelerini kullanarak söz konusu plan tadilatının iptal edilmesini talep etmişti.

 “Kim Tamince’nin, kim Antalya’nın tarafından yer alacak?”

Antalya’da İYİ Parti’nin eski İl Başkanı olan Avukat Nizamettin Sağır, Büyükşehir Meclisindeki oylama öncesinde söz konusu maddede oylanacak plan değişikliğine konu taşınmazın Fettah Tamince’ye ait olduğunu öne sürerek, sosyal medya hesabından “Bugün Antalya Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında gündemin 30. maddesinin görüşülmesinde, kimin Fettah Tamince’nin, kimin Antalya’nın tarafında yer alacağını hep birlikte göreceğiz” ifadelerini paylaştı.

İmar değişikliği talebini de içeren toplu oylama bütün partilerin evet oyu ile kabul edildi

Sağır, gündemdeki tüm maddelerin toplu olarak kabul edilmesiyle sonuçlanan meclis toplantısının ardından yaptığı paylaşımda ise, “Tamince kazandı. Tebrikler oy veren Antalya Büyükşehir Meclis üyeleri” şeklinde paylaşım yaptı

“Deprem acılarımız tazeyken kabul edildi”

Antalya Büyükşehir Belediyesinin CHP’li eski Meclis üyelerinden Recep Tokgöz ise meclis toplantısının ardından yaptığı paylaşımda konuyla ilgili tepkisini dile getirdi. Tokgöz, Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan oylamada kabul edilen ilgili maddedeki düzenlemenin Fettah Tamince’nin şirketi olan Rixos grubuna ait olduğunu iddia ederek şunları dile getirdi:

“Bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi devam meclisi yapıldı. Gündemde yine Rixos gurubunun, falezler üstünde olan eski GTI’nin binası için plan tadilatı vardı. Benim ve bir arkadaşımızın itirazı oy birliği ile reddedildi. Ben niye itiraz etmiştim? Mevcutta 5 katlı olan binanın, imar cambazlıkları ile 10 kata çıkarılarak rezidans yapılmasına, çok büyük bir ranta engel olmak için itiraz etmiştim. Hem de falezler üzerinde büyük bir kütlenin olmaması için itiraz etmiştim ama maalesef itirazım reddedildi.

Daha deprem dolayısıyla acılarımız taze iken bu kadar hızlı bir şekilde (bir ay içinde üç defa) meclise gelmesi ve kabul edilmesi, kabul edilebilecek bir şey değildir. Üstelik parti olarak eleştirdiğimiz bütün bu yanlışlıkları benim mensup olduğum parti meclis üyelerinin oyları ile kabul edilmesi benim için daha bir yaralayıcı olmuştur. Bu plan tadilatı dosyası ile birlikte genel merkezimize göndermek için çalışmalarımı tamamladım. Bu plan tadilatının arkasında duran Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek ve imar komisyonunda yer alan CHP’li meclis üyelerini kınıyorum. İtiraz dilekçemde belirttiğim gibi bu konu ile ilgili tüm hukuki haklarımı kullanacağım”Bu Haber 20.02.2023 - 10:47:06 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Heyyy be

    Hasso 20.02.2023 - 08:16

    Kimleeeer, kimlerle? Kadere bak, KADERE BAK!

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.