Fethiye'deki Ölüdeniz ve Kayaköy jeotermal aramalarına açıldı

Fethiye'deki Ölüdeniz ve Kayaköy jeotermal aramalarına açıldı
Dünyaca ünlü sahil ve plajları bulunan Fethiye’deki bazı bölgelerin jeotermal aramalara açıldığı belirtiliyor. 6 sondaj kuyusunun 2’sinin Ölüdeniz lagünü içerisinde yer aldığına dikkat çekildi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca Muğla Fethiye’deki Kayaköy ve Ölüdeniz mahalleleri sınırlarında bulunan 2 bin 182 hektarlık alanın “sondaj yöntemi ile jeotermal kaynaklar arama faaliyeti” adı altında ihale edildiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır imzalı haberde ÇED sürecinin 30 Mart’ta başlatıldığına işaret eden Girgin, “Belirlenen alan içerisinde her biri en az 10 bin metrekare sahayı kapsayan 6 sondaj kuyu noktası belirlenmiştir. 2’si Ölüdeniz lagünü, 1’i Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı Mevkii, 1’i Delikliburun Gemiler Plajı Mevkii, 2’si de Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Mevkii’nde bulunmaktadır. Bu yerler kesin korunacak hassas alan ve doğal SİT alanları. Bu alanda jeotermal enerji tesisi kurulması, telafisi mümkün olmayan etkiler yaratacaktır” dedi.

Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesi ile Meclis gündemine de taşıyan Girgin, şöyle devam etti:

“UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü ilan edilen Kayaköy, dünyanın en gözde turistik yerlerinden biridir. Nasıl oluyor da bu bölgede Jeotermal kaynaklar araması adı altında ihale yöntemi ile sondaj izni veriliyor? ‘Siz evde kalın’ derken, antik kentlere zarar veren projelere izin vermek nasıl bir mantıktır? ÇED yapım süreci acilen durdurulmalı ve jeotermal kaynak arama faaliyetinden vazgeçilmelidir.”Bu Haber 29.04.2020 - 12:56:01 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Nur mavi - 06.05.2020 - 01:34

    Yeter yeterrrrr artik Her yeri bitirdiniz bakiniz dunyayi ne hale getirdiniz doymadiniz Mi hala yetmedimi tuketttikleriniz..durun artik bakin bi dunyaya şu ana ve durun lutfen

  • Yusuf Özden Börü - 29.04.2020 - 07:47

    Fethiye Behçet Saatçi yi mumla değil projektör ile arayacak

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.