Ferit Şahenk, o şirketin yüzde 25'ini 70 milyon euroya sattı

Ferit Şahenk, o şirketin yüzde 25'ini 70 milyon euroya sattı
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, D-Marinas B.V.’ye yapacağı 70 Milyon Euro’luk yatırım ile turizm sektöründeki en büyük sermaye katılımına imza atıyor


Doğuş Grubu’nun turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden D- Marinas B.V.’ye önemli bir ortak geliyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Doğuş Grubu’nun Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye’de 10 marinadan oluşan portföye ve D-Marin markasına sahip iştirakine 70 milyon Euro’luk sermaye yatırımı yapıyor.HİSSELERİN YÜZDE 25'İNİ SATIN ALIYOR

Turizm sektöründe bugüne kadarki en büyük sermaye yatırımını gerçekleştiren EBRD, Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye’de 10 marinası bulunan D-Marin’e ortak oluyor. EBRD, D Marinas B.V’nin yaklaşık yüzde 25 hissesine karşılık 70 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştiriyor. Söz konusu yatırım, şirketin büyüme planları kapsamında marina operasyonları ile işletme sermayesi finansmanı olarak kullanılacak.

BÜYÜK PAY DOĞUŞ'DA

D-Marinas B.V. yaklaşık 8000 yatlık kapasitesiyle Doğu Akdeniz’ Çanağı’nın en büyük ve tek uluslararası marina zinciri konumunda. Şirketin nihai hakim pay sahibi olan Doğuş Holding A.Ş., EBRD ile uzunca süredir iş birliği yürütüyor. D. Marinas B.V. ile Doğuş Holding A.Ş arasındaki bu yeni ortaklık, şirketin büyümesine, yerel turizm sektörünün gelişimine, ekonomik büyümeye ve yeni iş imkânlarının yaratılmasına katkı sağlayacak. EBRD Özel Hissedar Fonu tarafından sağlanan teknik iş birliği fonu, gençlere ve kadınlara yönelik eğitim programları ve iş tabanlı öğrenme fırsatlarını finanse etmekte kullanılıyor.

Yerel turizm sektörünü otel ve turizm operatörlerine yapılan yatırımlarla desteklemeyi ve büyütmeyi hedefleyen EBRD, söz konusu yatırımı Doğu Akdeniz Kapsayıcı Turizm Çerçevesi kapsamında gerçekleştiriyor.

198 PROJEYE 3.6 MİLYAR EURO YATIRIM YAPTI

EBRD ilk projesini 1994’te Hırvatistan’da imzaladı ve o tarihten bu yana toplamda 198 projeye 3,6 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı. Ekonominin her alanında etkin olan bankanın özellikle güçlü olduğu sektörlerin başında inşaat, finans ve enerji geliyor. EBRD; kamusal diyalog, sermaye piyasası gelişimi ve düzenleyici reformlarla da ilgileniyor.

Yatırım anlaşmasını bugün Zagreb’de imzalayan EBRD Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink, şunları söyledi:

“Bu yatırım ile EBRD; Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan ekonomilerinin gelişimine yönelik desteğinin uzun vadeli olduğunu göstermiş oldu. Turizmin ekonomik büyüme açısından en önemli sektörlerin başında geldiği Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan’da yaptığımız bu yatırımla bu bölgelerde yerel istihdamı desteklemeyi ve yeni iş kollarının oluşmasını hedefliyoruz. Turizm sezonunun başlangıcı olan bu dönemin EBRD’nin bir sonraki kalkınma adımları için çok ihtiyaç duyulan sermayeyi sağlayabileceği böylesine önemli bir yatırımı yapmak için doğru zaman olduğunu düşünüyor, bu yatırımın bölge ekonomisi için büyük önem taşıyan yerel istihdama da büyük ölçüde katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz.”

ŞAHENK: D-MARİN'İN BAŞARISI BU ANLAŞMAYLA TESCİLLENDİ

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ise, bu ortaklığın özellikle Türkiye'nin bir dünya markası olma yolundaki gayret ve çalışmalarına işaret ettiğini belirten Şahenk; şöyle devam etti:

“Doğuş Grubu’nun öncelikli iş alanlarından turizm sektöründe ve bilhassa marinacılık alanında uzun yıllardır devam eden stratejik büyümesinin EBRD gibi önemli bir kurum tarafından benimsenmesi ve değerlendirilmesi bizim için bir iftihar vesilesi olmuştur. Özellikle turizm potansiyelinin giderek yükseldiği Doğu Akdeniz çanağında bölgesel bir güç haline gelen D-Marin’in ulaştığı başarı, bu anlaşmayla tescillenmiş bulunmaktadır. D-Marin’in yatırım planları da bölgede büyümek üzerine devam edecektir. Umudum EBRD ile birlikte bundan sonra da Türkiye ve çevresinde yeni yatırımlara imza atabilmektir. Bu iş birliği Türkiye’ye yatırımcı getirmek konusunda Türk iş âleminin global anlamda büyük hedeflere koştuğunun önemli bir göstergesidir. Ortaklığımızın; EBRD, Doğuş Grubu ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ciddi kazanımlar getireceğine, milletimiz için de olumlu bir gösterge teşkil ettiğine inanıyorum. Bu vesile ile Grubumuza duydukları güven için EBRD’ye, ayrıca benimle beraber bu yolda çalışmaları yürüten Doğuş Grubu çalışma arkadaşlarıma da kıymetli desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.


Bu Haber 30.05.2018 - 10:13:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.