Fatih Altaylı'dan 'turizm sektörü batar' uyarısı

Fatih Altaylı'dan 'turizm sektörü batar' uyarısı

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, bu kafayla gidilmesi durumunda turizm sektörünün batabileceğini yazdı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı esnafa 5 bin TL hibe desteğinin mantığının fakir fukaraya yardım ve kömür paketi anlayışı ile açıklanabileceğini belirten Fatih Altaylı, ''Bu desteğin hiçbir rasyonel, açıklanabilir ekonomik mantığı yoktur. Tek manası "Battınız belki ama en azından açlıktan ölmeyin"dir. Gerçek devletler yardımlarını böyle yapmazlar.'' ifadelerini kullandı.

Turizm sektörünün hükümetin koronayla mücadeledeki başarısızlığının faturasını ödemeye doğru koşar adım gittiğini kaydeden Altaylı, şu noktalara dikkat çekti:

''Doğru zamanda doğru bir kapanma yapamadığımız, Türkiye’yi “İdare edenler” bilime zerre kıymet vermediği için patlayan vaka sayıları nedeniyle Türkiye yasak listesinde.

Avrupalılar karantina nedeniyle, Ruslar yasak nedeniyle gelemiyorlar.

En azından Temmuz’a kadar durum bu.

Bu kafayla gidilirse bunun tek bir sonucu olur.

Turizm sektörü batar.

Nasıl ki, 2001 krizinde bankacılık sektörü yok pahasına yabancıların eline geçtiyse, 2021 krizinde de Türkiye’nin en büyük sektörü olan Turizm yabancıların eline geçer.

Hem de yok pahasına.

Onlarca yılın emeği, Türk halkının sermayesi olan turistik otellerimiz inşaat maliyetinin altında fiyatlara ya Arap yatırımcıların ya da Avrupa turizm devlerinin eline geçerler.

Sadece onlar değil, turizm operatörlerimiz ve sektörün yan kuruluşları da aynı şekilde milli olmaktan çıkarlar.

Bu gidişatın önüne böyle geçemezsiniz.

Doğru düzgün akılcı politikalar ile geçebilirsiniz.

Turizm sektörünün kredi borçlarını yasal bir düzenleme ile erteleyerek, bankaların turizm sektörüne haciz ve icra işlemleri uygulamasını belirli bir süre için yasaklayarak, kredi ertelemelerinden doğacak maliyeti devletin üstlenmesini sağlayarak bu önemli sektörü koruma altına alabilirsiniz.

Aksi takdirde pandemi sona erdiğinde bir de bakarsınız ki, tek bir yerli ve milli oteliniz kalmamış.

Tamamının mülkiyeti yabancılara geçmiş.

Eğer amacınız varlıklarımızın yabancılara geçmesi ise bu yolla devam edebilirsiniz elbette.

Yok eğer gerçekten bu milli değerleri korumak istiyorsanız.

Medeni bir şekilde destek verin.

Müteahhitlere verdiğinizin, elektrik dağıtım şirketlerine dağıttığınızın, YİD kiracılarından almadığınızın KDV'sini verseniz bile yeter.''Bu Haber 18.05.2021 - 22:04:29 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Ahmed yiğit 02.07.2021 - 07:06

  Türkiyede 20 yıllık ak parti hükümetlerinde ilk defa turizmi bilen hem acentacı(ets tur) hem otelci(voyage ve max royal hotellerinin sahibi) biri geldi maalesef en büyük hayal kırıklığı bakan bey döneminde oldu!!! antalya pandemiden kırılırken büyükşehir belediyesi suya en az %50 zam geldi al birini vur ötekine maalesef..ayrıca bu krizde ben çoğu otelciye bişey olacağını sanmıyorum... Yıllarca güzel kazanırken iyiydi..gerçekten yıllarca turizme emek vermiş insanlar artık yoruldu insanlar turizmi bırakmaya başladı kalifiye insanlar artık bu işi yapmak istemiyor yapanlar ise çaresizlikten yapıyor..

 • Selahattin Özen 19.05.2021 - 12:42

  Tebrikler Fatih bey .. Turizm Bakanından ve boş konuşan "yalama" bir cok Turizmcilden ...Daha net bir tabloyu özetlediniz.

 • M c 19.05.2021 - 11:04

  Maalesef müteahhitlerden hiç kimseye sıra gelmiyor!

 • Feti KUYUCU 19.05.2021 - 10:38

  Turizm sektörünü bu aşamaya tüm taraflar getirdi pandemi başlangıcında ve ilk üç ayında birçok uyarı ve önlemleri dikkate alabilseydik bugün bunları konuşmaz geleceği şekillendirmek için strateji geliştirmeye başlamış olurduk.

 • Ahmet cakar 19.05.2021 - 10:16

  Gerçekleri çekinmeden yazan gerçek bir gazetecisiniz fatih bey böyle devam edin hep

 • Zeynep 19.05.2021 - 10:13

  Gelin bu çok büyük sektör olan turizmi bu kadar serbest olmayacak sekilde devlete bağlayalım. Bu kadar serbest sektör olunca krizlerde de doğal olarak desteğe ihtiyacı oluyor. Kaybederken devlet kazanırken de devlet olsun. Devletcilik olsun ki yerli halk da aynı kalitede tatillerini yapabilsin.

 • Hasan Dirik 19.05.2021 - 09:51

  Kanal kanal , gazete gazete ,sosyal medya sosyal medya dolaşan şu turizm umut tacirleri nerde ?? 2020 yılı için Haziran da toplarız yok Ağustosta patlarız yok şu kadar yok bu kadar turist gelir. Sonra bi baktık 2020 kayıp yıl. Geldik 2021 , gene aynı şekilde umut tacirliği demeçler bilgisizce ve cahilce konuşmalar,hükümet dahil tüm sektörü etkileyiçi konuşmalar.Hele bir tanesi varkı Belek te tam umut taciri jöleli saçlarla kendi reklamını yapmaktan başka bir şey bilmiyor. Başımızda ise sektörden hiç anlamayan bir bakan.Kendi işin de ne hikmetse başarılı olmuş buda düşündürücü.Vay Halimizeeee

 • Feza Postalcı Akay 19.05.2021 - 09:26

  En doğru tespit. Evet zor durumdayız.

 • Ali Gökkaya 19.05.2021 - 08:41

  Bunun üstünede yerel yönetimler,kapalı olmamıza rağmen, 4 -5 çeşit vergi almaya devam ediyorlar.

 • Ahmet altıok 19.05.2021 - 07:28

  12 yıldan bu yana turizimde esnafın devletten 5 maske hariç hiç bir şey almadım pandemik döneminde hiç bir siyasi lider veya temsilci görmedim bu siyasiler sandık önümüze geldiğinde her partinin temsilcisini görüyoruz şimdi neredeler borçluyum kredi çekemiyordum bir sosyal yardım almak için dayımız yok verdikleri sadakaya bile utanmasalar ananım bikinili fotoğrafını isteyecekler.yazıklar olsun.dükkan sahipleri vicdansız sözleşme TL ile senet euro ile bunu devlet bilmiyormu.hem devleti hem kiracıyı kazıklıyorlar iflasın eşiğindeyim aynı zamanda intiharın eşiğindeyim.turizmi batıranlar kına yaksın

 • özgül öztekin 19.05.2021 - 12:01

  Yanibaşimizdaki ülkelere bakipta neden örnek alinmiyor,acaba görme ve duymadandami mahrum biti yönetenler...çok değil italyada coronadan ölenleri alti ay önce Askeri araçlarla taşiyorlardi, Yunanistan ,Ispanya ve buna benzer sayacagimiz bir çok ülke şu an bu ülkeler bütün Avrupaliya kapilarni Açtilar tatil için Türkiye hala Hale neyin peşinde bir tek Ruslar geliyordu onarida kaybetti..Bir an önce PCR testini kaldirip, Avrulali Turisti çekmek için gerekirse sonuç alinana kadar kapilarindan ayrilmamali konuşulmali, Filistinle israille uğraşmayi birakilip ne yaparsa yapsinlar..Ülkedeki yangin yerine Dönsünler...

 • bilgehan karadayı 18.05.2021 - 10:54

  fatih bey ,ACİL AMA ÇOK ACİL TURİZM BAKANININ GÖREVDEN ALINMASI VE BU İŞİN EHLİ TURİZMİN HER NOKTASINA DOKUNABİLECEK ,TURİZMCİ VE TURİZM ÇALIŞANLARINI VE DİĞER YAN KOLLARINI BİR BÜTÜN HALİNDE DÜŞÜNEBİLEN ,AKTİF ,İLERİYİ GÖREBİLEN ,GEREKLİ ÖNLEM VE TEDBİRLERİ VAKTİNDE ALIP VE BUNA GÖRE SEKTÖRE YÖN VEREBİLEN BİR TURİZM BAKANI GEREKLİ BİZE ...HERKES 2020 YILINI BİR ŞEKİLDE ATLATTI ,BU SEZON SON KURŞUNUNU NAMLIYA SÜRDÜ AMA O DA NAMLUDA PATLADI...HERKES İFLAS İLE AYAKTA KALABİLME ARASINDA GİTTİ GİDİYOR ...SEBEP TURİZM BAKANIMIZIN ŞUBAT MART AYLARINDAKİ ÖLÜ SEZONDA GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIP ,TURİZM BELDELERİMİZİ SEZONA HAZIRLAMAMASI ...

 • Gelin bizi kurşuna dizin 18.05.2021 - 10:42

  Turizmde esnafım borcumdan dolayı icra geliyor mağazamız kapalı turist yok malesef hükümetin yaptığı iyi bir adım da yok Bir parça ekmeğe muhtaç ettiler bizi Gelin bizi kurşuna dizin hakkımızı helal edelim Dinim beni intihardan men etmeseydi şuana kadar intihar etmiştim En sonunda oda olacak

 • Yalçın yavuz 18.05.2021 - 10:40

  Bu yazıyı kim yazdı ise ellerinden öperim 20 senedir turizm işi yapıyorum farklı alanda calışıyorum ama turizme dayalı ama malesef hiç bir bakanı esnafın dertlerini dinlediğini görmedim herşeye bu kadar fransız kalmaya gerek yok gerçekler ortada ülkede turizm diye bişey kalmıyacak az kaldı

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.