Eymir'de otel projesine onay çıkmadı

Eymir'de otel projesine onay çıkmadı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Eymir Gölü’ne 150 metre mesafede yapılacak olan “Diplomatik Otel Projesi”nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin sonlandırılmasına karar verdi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konuya ilişkin kararında, “Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü’nün ilgili yazısı uyarınca ve adı geçen projenin Gölbaşı Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerinde yer alması nedeniyle projeye ilişkin ÇED raporu özel formatı bu aşamada oluşturulamamakta olup projeye ilişkin ÇED süreci sonlandırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

‘YAPILAŞMA OLMAMALI’

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu ise Habertürk Gazetesi'ne açıklamada, daha önce SİT bölgesine yakın bir alanda yapılaşmanın olmaması gerektiğini vurguladıklarını anımsattı. “Bölgenin 1. Derece Doğal Sit Alanı olduğunu, yüzlerce kuş türünü, bitki ve hayvan türünü ekosisteminde barındırdığını defalarca söyledik” diyen Bozoğlu, şöyle devam etti:

“Otel projesindeki, plan farklılıklarını ve mevcut çelişkileri anlattık. İl Müdürlüğü’nün ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’na yoğun baskı yapacağı ve yapılaşma getireceği, bölgenin teknik ve sosyal altyapısının yetersiz olduğu’ gibi gerekçeler belirterek ÇED süreci yürütülmesi istediğini belirttik. Proje bölgesiyle ilgili birçok şaibe bulunduğunu, bölgenin bir üst ölçekli planında ağaçlandırılacak alan olarak görüldüğünü anlattık.”

TURİZM YATIRIM BELGESİ ALMIŞTI

Toplamda yaklaşık 500 kişinin konaklayabileceği otel projesinin 36 bin 750 metrekare alanda gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Oran-Eymir Yolu’nun içerisinden geçtiği projeye en yakın yerleşim yeri ise Mühye Köyü. A, B ve C olmak üzere 3 bloktan oluşacak otelde, toplantı salonları, SPA merkezleri, spor salonları, açık ve kapalı yüzme havuzu ile amfi tiyatro yer alıyordu. Diplomatik Otel Projesi için, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 12 Ekim 2012 tarih ve 13819 sayılı yazı ile Turizm Yatırımı Belgesi alınmıştı.


Bu Haber 20.10.2015 - 13:15:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.