Esenboğa Havalimanı için yeni işletme ihalesi mi yapılacak?

Esenboğa Havalimanı için yeni işletme ihalesi mi yapılacak?

Esenboğa Havalimanının işletilmesi için yeni bir ihale sürecine girildiği iddia edildi.


Esenboğa Havalimanında hem kapasite artışı hem de yatırımlar için yeni bir ihale yapılacağı belirtildi.

Dünya Gazetesinden Kerim Ülker, yeni ihale sürecinin ekim ayında başlayacağını belirttiği yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Başkentin dünyaya açan kapı olarak nitelenen Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, hem kapasite artışı, hem yeni yatırımlar için yeniden ihaleye çıkarılıyor. Edindiğim bilgilere göre tıpkı Antalya’da olduğu gibi Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, belirlenen takvimden önce vitrine çıkarılacak. Gelin önce geçtiğimiz yıl aralık ayında yapılan Antalya Havalimanı’ndaki satış sürecini ardından da Ankara'da yaşanacak ihalenin detaylarını sizlere anlatayım. Bilindiği üzere Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü 2007 yılında Antalya Havalimanı’nı vitrine çıkarmış, ihaleyi 3.2 milyar dolarla IC İçtaş-Fraport ortaklığı kazanmıştı.              

Şimdi gelelim asıl konumuz olan Ankara’daki Esenboğa Havalimanı’na. Hatırlayacağınız üzere Esenboğa Havalimanı, 2004 yılında ihaleye çıkmıştı. 200 milyon dolarlık teklifte bulunan TAV, Ankara Esenboğa Havalimanı’nın 15 yıl 8 ay süre ile yapım işletim hakkını elde etmişti. Türkiye’nin en modern ve en önemli havalimanlarından biri olan başkent Ankara’daki Esenboğa Havalimanı, 36 aylık inşaatın ardından iç ve dış hat terminalleri 2006 yılında hizmete girmiş ve Mayıs 2025’e kadar da TAV’ın işletmesi altında olacaktı. Ancak duyumlarına göre yine ortaya yenileme ve ek yatırım süreci devreye girdi ve bitiş tarihinden 2 yıl önce Esenboğa vitrine çıkarılacak. Edindiğim bilgilere göre de süreç ekim ayına kadar başlayacak."Bu Haber 26.09.2022 - 11:47:16 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.