Erkan Yağcı: Türkiye’nin ek otel kapasitesine ihtiyacı var 

Erkan Yağcı: Türkiye’nin ek otel kapasitesine ihtiyacı var 
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Erkan Yağcı (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye'nin her zaman 'ucuz tatil ülkesi' imajından kurtulmak istediğini söyledi.

Turizm Güncel – Dış Haberler

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Erkan Yağcı, Alman iş ve turizm dergisi fvw'ye sektörün sıcak gündemleri ve Almanya pazarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Artık 2023’ü referans alacağız”

2023 yılının şubat ayında yaşanan deprem felaketi nedeniyle rezervasyonların üç ay boyunca olumsuz etkilendiğini ve haziran ayı ile bielikte yeniden güçlü bier dönüş sağlandığını kaydeden Yağcı "Türkiye 2023 yılını yüzde 10 ziyaretçi artışıyla kapattı. Fiyatlardaki artışlar nedeniyle turizm geliri daha güçlü bir artış gösterdi. Şimdiye kadar en iyi yılımız olarak 2019'u referans alıyorduk. Ancak bundan bundan böyle 2023'ü referans alacağız." diye konuştu.

“Yılın ikinci yarısında Rusya’dan gelen rezervasyonlar arttı”

Erkan Yağcı, 'Almanya'nın Türkiye'nin bir numaralı destinasyonu olmaya devam edip etmeyeceği' sorusuna ise "Evet, Almanya bizim en güçlü pazarımız ve onu Rusya takip ediyor. Ancak rubledeki değer kaybına ve uçuş kapasitelerindeki sorunlara rağmen yılın ikinci yarısında Rusya'dan gelen rezervasyonların yeniden arttığını görüyoruz. Öte taraftan İngiltere pazarı da hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor." yanıtı verdi.

“Türkiye'nin fiyat-performans dengesi uluslararası ortalamanın üzerinde”

Maliyetlerdeki artışlar nedeniyle Türkiye'deki otellerin fiyat artırmak zorunda kaldığına dikkat çeken Yağcı ancak fiyat artışının sadece Türkiye'ye özgü olmadığını, diğer destinasyonlarda da fiyatların arttığını kaydetti. Yağcı "Her şeye rağmen Türkiye'nin fiyat-performans dengesi uluslararası ortalamanın üzerinde." dedi.

“Ucuz tatil ülkesi imajından her zaman uzaklaşmak istedik”

Yağcı, fvw editörünün "Ucuz tatil ülkesi imajının sonu mu?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Otellerimiz ve ürünlerimiz kaliteli olduğu için bizler her zaman 'ucuz tatil ülkesi' imajından uzaklaşmak istedik. Bana göre artık kaliteyi garanti altına alan ve otelcilerin belli bir kar marjı elde etmesini sağlayacak yeterli seviyeye ulaştık. Bu seviye önümüzdeki birkaç yıl boyunca bizim yeni normalimiz olacak. 20, 30, 40 euroya gecelik her şey dahil oda satıldığı dönemler artık geriden kaldı. Misafirler de bu fiyatları kabul ediyor. Şundan eminim 2024 bizim için rekor yıl olacak. Alman tur operatörlerinden gelen geri bildirimler de bunu destekliyor.

“2023’te Bodrum ve Antalya’daki üst segment oteller doluluk sorunu yaşadı”

Özellikle Rusya'dan daha az sayıda varlıklı turistin gelmesi nedeniyle 2023 yılında Bodrum ve Antalya'daki üst segment otellerde doluluk sorunu yaşandığını hatırlatan Erkan Yağcı "Gazze'de savaş başlamasından bu yana da İstanbul'a ve diğer bölgelere gelen Arap turist sayısında bir düşüş var. Ancak çok sayıda krizle test edilen Türkiye turizm sektörü hızla yeni koşullara uyum sağlıyor." dedi.

“Türkiye turizmde büyümeye devam etmek istiyorsa ek otel kapasiteleri yaratmak durumunda”

Yağcı, '2023 yılında Antalya'da peş peşe yeni oteller açıldığı ve bu trendin önümüzdeki dönemde de devam edip etmeyeceği' şeklindeki sorusunu ise "Pandemi döneminde yatırım iştahı kapandı ve başlayan yatırımlar da pandemiden sonra tamamlandı. İyi geçen 2022 sezonu ise yatırım konusunda otelcileri cesaretlendirdi. Eğer Türkiye turizmde büyümeye devam etmek istiyorsa ek otel kapasiteleri yaratmak durumunda. Eğer talep arzdan yüksek olursa bu durum ek bir fiyat artışı sağlayacaktır." şeklinde yanıtladı. 


Bu Haber 06.01.2024 - 12:06:55 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.