Ergenekon Davasında tüm yargılananlar beraat etti

Ergenekon Davasında tüm yargılananlar beraat etti

2007 yılından bu yana devam eden Ergenekon davasında yargılanan tüm sanıklar beraat etti.


2007 yılında Ümraniye'de bir gecekonduda silahların bulunmasıyla başlayan ve geriden kalan 4 bin 403 gün içinde onlarca gazeteci, asker, siyasetçi, bilim insanı, STK temsilcisinin yargılandığı, yargılanma sürecinde kimilerinin intihar ettiği, kimilerinin hayatını kaybettiği ve insanların yıllarca tutuklu kaldığı Ergenekon Davasında yargılananların tamamı beraat etti.

Mahkeme, “Ergenekon örgütü” adı altında bir örgüt olmadığı için, örgüt kurmak, yönetmek, üyelik, yardım ve yataklıkla suçlanan sanıkların tümünün beraatına karar verdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük kumpas davası Ergenekon, geride karartılmış yüzlerce hayat bırakarak ülke hafızasında yerini aldı.

Dava sürecnde 18 kişi hayatını kaybetti, Ali Tatar intihar etti

Bazı sanıklar, aklandıklarını göremeden hayatını kaybetti. Kuddusi Okkır Silivri Cezaevi'nde yakalandığı kanserden öldü. Hakkında ikinci kez yakalama kararı çıakrtılan Yarbay Ali Tatar beylik tabancasıylaintihar etti. İlhan Selçuk, Kemal Yavuz, Muzaffer Tekin, Arif Doğan, Uçkun Geray, Erhan Göksel, Sami Hoştan, Mehmet Koral, Ünal İnanç, Salih Kurter, Hüseyin Görüm, Emcet Olcaytu, Engin Aydın, Murat Özkan, Fatih Derdiyok yargılama sürecinde yaşamını yitirdi. OdaTV davasında tutuklanan MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu, Silivri Cezaevi'nde geçirdiği kalp krizi sonucu mahkemeye çıkamadan öldü. Hasta yatağındayken FETÖ'cü polislerce evi basılan ÇYDD Başkanı Türkan Saylan davası açılmadan öldü.

Ergenekon kumpası sürecinde 100 binden fazla telefon izlendi, 60 bin telefon dinlendi, 3 bin kişi hakkında takip yapıldı, bin 360 kişi ifade verdi, 588 kişi tutuklandı. Davada 44 gizli tanık vardı. Toplam sayfa sayısı 17 bini aşan 19 iddianame hazırlandı.

Ya kaçtılar, ya yargılanıyorlar

“Ergenekon” soruşturmasını yürüten ve meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, FETÖ soruşturmaları kapsamında firari olarak aranıyor. Bir dönem soruşturmaya bakan firari sanık Cihan Kansız hakkında da FETÖ üyeliğinden dava açıldı. Dönemin özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dosyaya bakan hakimler Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu hakkında FETÖ üyeliği suçundan dava açıldı. Özese ve Çalmuk tutuklu bulunurken, Haşıloğlu hâlâ firari olarak aranıyor. Davaya duruşma savcısı olarak giren Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın da FETÖ davaları kapsamında tutuklu bulunuyor. Soruşturmaların başındaki emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Nazmi Ardıç, Yurt Atayün, Ömer Köse FETÖ'den tutuklu yargılanıyor.Bu Haber 02.07.2019 - 09:01:32 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.