Erdoğan ve Putin Moskova’da görüştü, işte gündem başlıkları

Erdoğan ve Putin Moskova’da görüştü, işte gündem başlıkları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin ana gündemleri ise, Suriye Ordusunun İdlib operasyonları ve Türkiye ile ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde kurmayı planladığı ‘güvenli bölge’ oldu.


Erdoğan’ın Moskova’ya yaptığı ziyarette, Suriye Ordusunun İdlib’deki silahlı gruplara karşı yürüttüğü operasyonlar ve ABD ile Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde kurmayı planladığı ‘güvenli bölge’ konuları ele alındı. 1 saat 20 dakika süren görüşmede ayrıca, iki ülkenin arasındaki askeri iş birliği de görüşüldü.

Görüşme sonrası iki lider bir ortak açıklama yaptı. ABD ile Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde hayata geçirmeyi planladığı ‘güvenli bölge’ için Putin’in, "Türkiye Cumhuriyeti'nin güney sınırlarında güvenli bölge oluşturması Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlaması açısından olumlu bir adım" dediği belirtildi.

’6 milyon vatandaşımız Türkiye’de tatil yaptı’

Rus-Türk ilişkilerinin karşılıklı saygı ve çıkarlar üzerinde geliştiğini kaydeden Vladimir Putin, TürkAkım projesinin inşaatının planlı şekilde devam ettiğini ve ikinci hattın da kurulmasıyla doğalgazı Avrupa’ya transit şekilde sevk edebileceklerini anlattı. Putin, ‘’Seneye Rusya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. yılını kutlayacağız. Türkiye Rus turistleri arasında son derece popüler. Uluslararası konular arasında elbette en çok Türkiye meselesini görüştük. Rusya ve Türkiye Astana formatında işbirliği yapıyor. Sahadaki durumu istikrarlı hale kavuşturmak ve daha da ilerletmek istiyoruz. Anayasa Komitesi'nin devreye girmesiyle ilgili konuları görüştük. En kısa sürede Cenevre'de çalışmaya başlanacağını umut ediyoruz. Türkiye Rus turistler arasında büyük bir popülerliğe sahip. 6 milyon vatandaşımız Türkiye’de tatil yaptı. Özel pasaportlara vizesiz geçişi başlattık. İdlib'deki durumdan kaygılıyız. Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlı kalmak önemli. Moskova ve Ankara İdlib'de çatışmasızlık bölgesindeki saldırılardan endişe duyuyor.'' diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

Bu anlamlı ziyareti, gerek Rusya, gerekse dünyadaki savunma sanayileri, uzay teknolojileri ile alakalı gelişmeler konusunda önemli bir sıçrama olacağına inanıyorum. Rusya'da bu fuar sebebiyle bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Ziyaretimiz Rusya'nın havacılık alanında ulaştığı seviyeyi görmemizi sağladı. Bu sene turizmde rekora koşuyoruz. Rus turistlerin sayısı yüzde 14 arttı. Teknofest'te biz de Rus dostlarımızı ağırlamak istiyoruz. Bu sene turizmde yeni bir rekora koşuyoruz. Savunma sanayiine yönelik bir çok alanda neler yapabiliriz bunları ele alma fırsatını bulduk.

"Gereken adımları gereken zamanda atmak durumundayız''

S-400 teslimatı dahil olumlu adımlar atıyoruz. Suriye'de yaşanan gelişmeleri ele aldık. Rejimin mayıstan beri yaptığı saldırılar sükuneti bozdu. Meşru müdafaa hakkımız özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Gereken adımları gereken zamanda atmak durumundayız. Sınırlarımıza dönük göç tehlikesi var. Suriye'nin toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Gayemiz akan kanın durması Suriye'nin huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır. (İdlib'de) Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez."

Soru-cevap bölümü: 

Güvenli bölge sorusu 

Erdoğan: O konuyu da görüşme fırsatımız oldu. Amerika ile de bu konuları görüşüyoruz. Bize verdikleri sözleri bir an önce yerine getirmelerini istiyoruz. Münbiç'teki terör örgütlerinin bölgeyi terk etmelerini istiyoruz. Bu konuda kararlılığımız tamdır.

Putin:Türkiye'nin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı detaylı bir şekilde tutumunu ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti'nin güney sınırlarında güvenli bölge oluşturması Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlaması açısından olumlu bir adım.Bu Haber 27.08.2019 - 18:18:30 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.