Ender Alkoçlar: Uludağ'ın turizm geliri 5 kat artırılabilir

Ender Alkoçlar: Uludağ'ın turizm geliri 5 kat artırılabilir
Alkoçlar Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar, Uludağ'ın yeni yatırımlara ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, yatırımlarla bölgenin turizm gelirlerinin 5 kat artırılabileceğini söyledi.


Uludağ’ın turizm potansiyelini değerlendiren Alkoçlar Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar, yeni yatırımlarla bölgenin turizm gelirlerinin 5 kat artırılabileceğini belirtti.

Ender Alkoçlar, “Master plana 5 bin kişilik bir kongre merkezi konulmasını sağladık. Kongre turizmi tatilcileri de Uludağ’a çekecek. Sadece 15-20 milyon dolarlık bir yatırımla Uludağ’ın turizm gelirleri 5 kat artabilir” dedi.

Uludağ’ın kış turizmi dışında, sıcak su kaplıca turizmine çok uygun bir alt yapısı olduğunu belirten Ender Alkçolar, şöyle devam etti: “Erzurum’a üniversitelerarası oyunlar için 600 milyon lira yatırım yapıldı. Uludağ’a bunun 10’da biri yatırım yapılsa sonuçları müthiş olur. Örneğin yapılan master planda iki futbol sahası kurulması kararı da alındı. Bunlardan biri tribünlü olacak. Dünyanın her yerinde futbol kulüpleri zirvde oksijenin az olması ve bunun kondisyona katkı sağlama nedeniyle yüksek lokasyonlarda kamp yapıyor. Uludağ bu konuda çok iyi bir konumda olmasına rağmen ne yazık ki bu pastadan hiç pay alamıyor. Çünkü gerekli tesis altyapısı yok.”Uludağ’daki tüm olumsuzluklara rağmen işe bir yerden başlamak gerektiğini vurgulayan Ender Alkoçlar, şunları söyledi: “Uludağ’ı direkt olarak Davos’la kıyaslayanlar oluyor. Buna gerek yok. Uludağ kendi yolunu bularak hem kongre turizminde hem de tatil turizminde markalaşmaya çok müsait. Biz Uludağ’da yatırımları bulunanlar olarak bir heyet oluşturup kış turizmiyle öne çıkan ancak sezonunu 12’a yaymayı başarmış turizm merkezlerini ziyaret ettik halen eksiklerimiz var. Umutsuz değiliz, bütün bunları hayata geçirecek adımları atmak istiyoruz. Ameliyat yapılan bir hastanenin ve bir itfaiye altyapısının kurulması konusunda planlamalar yapıldı, adımlar atılacak.”

“Uludağ’ı termal merkez yapmak mümkün”
Ender Alkoçlar, bundan 20 yıl önce bir dağ otelinde yüzme havuzu veya sağlık merkezi kavramı dahi bilinmediğini hatırlatarak son yıllarda yaşanan değişimi şöyle anlattı: “Bugün artık kapalı havuzu olmayan veya sağlık merkezi olmayan oteller iş yapamaz hale geldi. Bu sebeple Bursa’da bulunan yeni sıcak su kaynağının bir kısmı Uludağ oteller bölgesine getirilerek, Uludağ’ın kış dönemi dışında da bir tatil destinasyonuna dönüşmesi sağlanabilir. Bursa Valiliği’nin temal surlarla ilgili yaptığı çalışma bunu yapmanın mümkün olduğunu gösteriyor. 20 yıl önce Uludağ’da iş toplantısı, kongre, kavramının yeri yoktu, ama şimdi toplantı salonları da düşünülüyor.”(hürriyet)


Bu Haber 26.04.2012 - 14:24:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.