Ekrem İmamoğlu'ndan Bakan Ersoy'a: Şöyle bir tavsiyem var

Ekrem İmamoğlu'ndan Bakan Ersoy'a: Şöyle bir tavsiyem var

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un ''Galata Kulesi'ni İBB'den alacağız'' açıklamasına yanı veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bakan Ersoy'a tavsiyede bulundu.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Galata Kulesi'ni İBB'de alacaklarına dai açıklamalarına, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan yanıt geldi.

Galata Kulesi'nin işletme süresi dolduktan sonra Bir önceki İBB yönetiminin girişimde bulunmadığını belirten İmamoğlu, ''Ama o süreçte, Kültür ve Turizm Bakanlığı da bir eylemde bulunmamış.'' dedi.

''Davamızı açtık''

Sözcü gazetesinden Özlem Güvenli'nin haberine göre İmamoğlu, ''Fakat birkaç aydır biz bunu basın yoluyla duyuyoruz. Biz de bu süreçle ilgili hukuki hakkımız konusunda davamızı açtık. Bu dava ile ilgili savunma verildi. Şimdi o savunmaya istinaden, karşı dava ile ilgili süreci arkadaşlarım hukuki olarak takip ediyorlar.'' bilgilerini paylaştı.

''Her toplantımıza davet ettik, katılmamayı tercih etti''

Bakan Ersoy'a, ''İstanbul ile ilgili bir karar almak istiyorlarsa, turizme katkı sunacaklarsa, en büyük paydaşları, en doğru yol arkadaşları İBB’dir'' diyen Ekrem İmamoğlu, ''Bizimle görüşmekten kaygı duymasınlar.Bizim derdimiz; İstanbul turizmi. İstanbul Turizm Platformu'nu kurarken kendilerini arayıp, davet ettim. Yazılı olarak da davet ettim. Her toplantımıza davet ettik. Katılmamayı tercih edebilirler ama İstanbul’da bir konu ile ilgili karar alacakken, biz bir telefon mesafesindeyiz.'' diye konuştu.

''İstanbul için hoş laflar değil''

İstanbul'un kültür ve turizmiyle ilgili iş birliğine açık oldukları mesajını veren İmamoğlu, ''Bunu alacağız, onu yapacağız” lafları, tarifleri İstanbul için hoş tarifler değil. Bir bakanlığa, bir bakana üslup olarak böyle büyük ve kadim bir kentle ilgili karar alma yöntemi de hoş bir model değil. Biz hukuki mücadelemizi vereceğiz.'' eleştirilerinde bulundu.

Ekrem İmamoğlu, açıklamalarının devamında şu noktalara dikkat çekti:

''Keşke Haydarpaşa ile ilgili de yorum yapsaydı''

''Haydarpaşa Garı ihalesiyle ilgili mahkemeden karar çıkmadı. Hukukun bu büyük yanlışı düzelteceğini düşünüyorum. Aslında bir çağrışım yaptı: Mesela bu iki kadim noktanın, Haydarpaşa ve Sirkeci noktasında bu gelişen olaylar olurken, Türkiye’nin kültüründen ve turizminden sorumlu bakanlığın keşke bir yorumu olsaydı örneğin. Ama biz hukuki olarak süreci takip ediyoruz.

''Şöyle bir tavsiyem var''

İstanbul’un turizmini, kültürünü büyütmek istiyorsak, dünyaya en iyi şeklide servis etmek istiyorsak, geçenlerde takdir ettiğimiz gibi, çok mutlu olduğumuz gibi, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın bizi çağırıp, ‘Hep bir arada biz deprem sorununu, kentsel dönüşüm sorununu nasıl çözebiliriz' toplantısını yaptığımızda, kendisini yürekten alkışladığımı, teşekkür ettiğimi, bir konsey kurulup bu konseyin çalışmasının iyi bir model olacağını ifade ettiğim gibi, Sayın Turizm Bakanı'na da tavsiyede bulunuyorum.''Bu Haber 26.02.2020 - 10:39:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.