Eda Taşpınar: Yazışmalarımız var, fotoğraf çekimi otelle anlaşmalı

Eda Taşpınar: Yazışmalarımız var, fotoğraf çekimi otelle anlaşmalı

Eski manken Eda Taşpınar, Four Seasons Otel Sultanahmet’in mescidinde çektirdiği fotoğraftan dolayı ifade verdi.


Four Seasons Otel Sultanahmet’in mescidinde bir fotoğraf çektirip Instagram hesabından yayınlayan ve bazı sosyal medya kullanıcılarının tepkisi üzerine fotoğrafı kaldıran Eda Taşpınar hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan resen soruşturma başlatılmıştı.

"Yazılı görüşmelerimiz var"

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına gelerek Basın Bürosu savcısına ifade veren Taşpınar, çekimlerin otelin bilgisi dahilinde olduğunu söyledi. Dini değerleri aşağılama gibi bir amacının olmadığını kaydeden Taşpınar, "Instagram hesabımda yayınlamak üzere çeşitli mekanlarda ve açık alanlarda Fotoğraf çektiriyorum. Four Seasons Otel Sultanahmet ile de fotoğraf çekmek için görüşme yaptım. Buna ilişkin yazılı görüşmelerimiz var, dosyaya sunacağız. Otele gelmeden önce otelin neresinde fotoğraf çekileceğime karar vermemiştim. Otele giriş yaptıktan sonra hazırlanmam için bana bir oda tahsis ettiler. Daha sonra fotoğraf çekeceğim alanı beklemek için oteli gezdim. Restoranın yan tarafında bulunan bir alan gördüm. Bu alana girdiğimde iki Japon turistin fotoğraf çekiyordu. Ben de bu alanda fotoğraf çekilebileceğini düşündüm. İçerisinin ibadethane olduğunu düşünmemiştim. Fotoğrafımı çeken arkadaşlar da bana bu hususta uyarıda bulunmadı. Bu durum için gerçekten üzgünüm. Özür dilerim.” dedi.

Otel 'bilgimiz dışında' demişti

Four Seasons Hotel Sultanahmet’ten yapılan açıklamada, olayın otel yönetiminin bilgisi dışında gerçekleştiği ileri sürüldü. Otel Müdürü Serap Akkuş imzasıyla yapılan açıklamada “Otelimiz içinde bulunan ve kadim tarihimizin önemli simgelerinden biri olan otelimizin mescidini ziyaret eden bir kişinin çektiği ve sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraflar halkımızı olduğu gibi bizi de derinden üzmüştür. Bilgimiz dahilinde olmayan bu fotoğrafı ve değerlerimizle örtüşmeyen durumu tasvip etmediğimizin ve onaylamadığımızın herkesçe bilinmesini arzu ederiz.” denildi.

"Cami olarak kullanılmıyor"

BBC Türkçe’ye konuşan bir tur rehberi, “Four Seasons Hotel’in ana binasının eski Sultanahmet Cezaevi olduğunu, otel bünyesinde tarihi bir caminin de bulunduğunu ancak bu yapının resmi anlamda bir cami olarak ibadet için kullanılmadığını” söyledi.

Rehber, “Burası genelde kapalı durur. Bilinen bir yer de değildir. Aktif olarak imamı olan, cami olarak hizmet veren bir yer de değil. Sadece bazen Ramazan aylarında özel olarak açıldığını ve mescid olarak kullanıldığını duydum” dedi.Bu Haber 04.01.2023 - 18:11:12 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.