EasyJet'ten 'kapasite düşürecek' iddialarına yanıt

EasyJet'ten 'kapasite düşürecek' iddialarına yanıt

İngiliz hava yolu şirketi ve tur operatörü EasyJet, kapasite düşüreceği iddialarını yalanladı.


Turizm Güncel - Dış Haberler

Ryanair CEO'su Michael O’Leary, Ryanair haricindeki hava yolu şirketlerinin giderleri kısmak için kapasite düşüreceğini ve bu nedenle 2023 yaz sezonu kapasitesinin bu yılki seviyeyi aşmayacağını ileri sürdü. O'Leary, Ryanair'in kapasitesinin ise bu yılın üstüne çıkacağın söyledi.

“2019 kapasitesinin yüzde 90’ına ulaşacağız”

Ancak EasyJet CEO'su Johan Lundgren ise 2023 sezonu kapasitesinin 2019 seviyesine ulaşmasını beklediklerini belirtti. Temmuz-eylül arasındaki dönemde 2019 kapasitesinin yüzde 90'ına ulaşacaklarını kaydeden Lundgren, "Bazı hava yolu şirketleri piyasaya sunduğu kapasitede kısıtlamaya gidecek. Maliyet artışları söz konusu olduğunda, geleneksel hava yolu şirketlerinin kapasite konusunda daha kısıtlayıcı olduğunu biliyoruz." dedi.

“Tatil insanların feda edeceği son şey”

İngiltere'de ve Avrupa'da artan yaşam maliyetlerinin ve kötüleşen ekonomik görünüm nedeniyle seyahatlerin, bu yıl yaşanan güçlü talebin ardından düşüşe geçeceği yönündeki değerlendirmelere katılmadığını ifade eden Lundgren, "Enflasyonun talep üzerinde ne oranda etkili olacağını bekleyip göreceğiz. Açıkçası haneler üzerinde ekonomik baskılar var ancak bastırılmış talep güçlü ve tatil insanların feda edeceği son şey." diye konuştu.

Bu koşullarda EasyJet'in rekabet avantajına sahip olabileceğini belirten Johan Lundgren, "EasyJet diğerlerinden daha iyisini yapma kabiliyetinde. Çünkü parayla ne satın alabildiğiniz giderek daha önemli hale geliyor." dedi.Bu Haber 02.08.2022 - 15:35:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.