Dünya ortalamasından 6,5 kat daha fazla harcıyorlar

Dünya ortalamasından 6,5 kat daha fazla harcıyorlar

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, ITM Dubai Fuarı sonrası son yıllarda Türkiye seyahatçi profilinde ağırlığı giderek Ardan Körfez ülkeleri ile ilgili bir rapor hazırladı.


Körfez ülkelerinin, Türk turizmine önemli katkılar yapma, talebi çeşitlendirme ve farklı turizm türlerini destekleme potansiyeli bulunan büyük hacimli bir pazar olduğu belirtilen raporda, yoğun genç nüfusa sahip lüks tüketim alışkanlıkları yüksek olan bu pazara özel bir ilgil gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

6 körfez ülkesinde 54 milyondan fazla insanın yaşadığı ve toplam GSYİH'sını 3 trilyon 463 milyar dolar olduğu belirtilen AKTOB raporunda, bölgede seyahat eğiliminin güçlü bir şekilde arttığına dikkat çekildi. UNWTO verilerine göre, Körfez ülkelerinin kişi başına ortalama turizm harcaması geçen yılki küresel ortalamanın 6,5 kat üzerinde.

KÖRFEZ ÜLKELERİ ZİYARETÇİ PROFİLİ

Turizm Harcamaları yüksek, kalış süreleri uzun olan Körfez ülkeleri ziyaretçileri Türkiye’de en fazla İstanbul, Trabzon ve Bursa’yı ziyaret ediyor. Kalabalık aile grupları ile seyahat eden Arap ailelerin bu bölgelerde konut edinme eğilimi de oldukça yüksek. Ortalama kalış süreleri 14 gece, % 30 oranı ise 14 geceden fazla konaklıyor.

Genç çalışan nüfus her yıl 30-40 gün arası izin kullanıyor. Senede en az 1 defa yurtdışı tatili gerçekleştiriyor, bu oran yaz aylarında % 60.

veriler

ARABIAN TRAVEL MARKET 2019 DUBAI

Bu yıl 25. kez düzenlenen ATM Dubai Turizm Fuarı, Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, Kuzey Afrika, Hindistan, ve Uzakdoğu ülkelerinden de ziyaretçi aldı. Bölgenin en büyük turizm fuarı olma niteliğini taşıyor.

26. kez kapılarını açan ATM 2019, ortalama 2 bin 500'den fazla katılımcı firma ile 40.000 endüstri profesyonelini ağırlıyor. ATM'de Türkiye'nin yanı sıra 150'den fazla ülke aldıkları alan içerisinde tanıtım çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye alanı 2019 yılında katılım sağladığı tüm diğer fuarlarda olduğu gibi Göbeklitepe konsepti altında otel, STK, ve acenteci katılımcılarla tanıtım çalışmaları yaptı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'ne (WTTC) göre, seyahat ve turizmin BAE ekonomisine doğrudan katkısının 2028 yılına kadar yıllık yüzde 4,1 artarak 108,4 milyar AED'ye yükseleceğini tahmin ediyor.

YAĞCI: BU PAZARDAN ÜST GELİR GRUBUNU ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, "ATM Dubai Fuarı'nda üye otel ve bölge tanıtımını yapmak üzere katılım sağladıklarını belirterek, Körfez ülkeleri ve Ortadoğu pazarı istikrarlı büyüme gösteren önemli pazarları barındırıyor. Bu pazardan özellikle üst gelir grubuna mensup ziyaretçileri çekmeye çalışıyoruz." dedi.

PAZARIN GRLİŞTİRİLMESİNİ ETKİLEYECEK FAKTÖRLER

Antalya yayla turizm altyapısının güçlendirilmesi özellikle genç nesil için Antalya'ya dönük talep artışını sağlayabilir. Modern ve geleneksel yaşam arayışı özellikle genç nesilde yüksek.

Türk dizileri Arap nüfusunun yaşamında var olmaya devam ediyor, ilgiyle izleniyor. Tanıtım ve imaj güçlendiren ortak yapımlar, bu bölgede Türkiye tanınırlığını güçlü bir şekilde etkileyecektir. Dizi oyuncularının bölgesel tanıtımlarda reklam yüzü olması etkili olacaktır.

Sağlık turizmi Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçiler içinde her geçen yıl artan turizm çeşidi. Farklı nedenlerle Türkiye’yi tercih eden ziyaretçiler arasında en yüksek harcama sağlık turizminde yapılıyor. Sağlık turizmine yönelik çalıştay gibi etkinlikler çoğaltılmalıdır.Bu Haber 08.05.2019 - 09:32:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.