Dışişleri, ABD'nin seyahat tavsiyesine neden sert yanıt verdi?

Dışişleri, ABD'nin seyahat tavsiyesine neden sert yanıt verdi?

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye dönük seyahat uyarısını seviye 3'ten seviye 2'ye düşürdü. Ancak yapılan seyahat güncellemesinde, Türkiye’de terör saldırılarının olabileceği ve hükümeti eleştirenlerin ise tutuklanabileceği ifadelerine, Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklamayla yanı verdi.


TurizmGüncel

ABD, Türkiye seyahat tavsiyesini seviye 3'ten (gitmeden önce bir daha düşün) seviye 2'ye (dikkatli olun) düşürmekle birlikte, Türkiye'ye ilişkin yaptığı uyarıları büyük oranda korusu.

ABD, 5 Eylül'de güncellediği Türkiye seyahat tavsiyesinde, Irak ve Suriye sınırlarındaki bölgelere 'gitmeyin' (seviye 1) tavsiyesinde bulunulurken; Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van için ise 'bir daha düşünün' (seviye 3,) dedi.

''Teröristler hedef alabilir''

Terörist grupların Türkiye'de olası saldırılar planlamaya devam ettiği belirtilen seyahat güncellemesinde, ''Teröristler az veya çok uyarı olmadan turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, pazarları / alışveriş merkezlerini, yerel devlet tesislerini, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, parkları, önemli spor ve kültürel etkinlikleri, eğitim kurumlarını, havaalanlarını saldırı için hedef seçebilir. Teröristler Türkiye'de daha önce yabancıları hedef aldı.'' denildi.

''Hükümeti eleştirmek tutuklanma nedeni olabilir''

Türkiye'de güvenlik güçlerinin, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu on binlerce kişiyi terör örgütleriyle ilişkide oldukları gerekçesiyle zayıf veya gizli delillerle gözaltına aldığı kaydedilen tavsiyede, bunun siyasi bir motivasyonla yapıldığı ileri sürüldü. Türkiye'de seyahat yasağına maruz kalan ABD vatandaşlarının da bulunduğunu ifade eden ABD Dışişleri Bakanlığı, ''Türkiye'de hükümetin onaylamadığı gösterilere katılımın ya da sosyal medya da dahil olmak üzere, hükümeti eleştirmenin tutuklama nedeni olabildiği belirtildi.

Türkiye'den tepki: Mahiyeti aşan ifadeler...

Türk Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin son seyahat güncellemesi ile ilgili sert eleştirilerde bulundu. Yapılan açıklamda, yapılan seyahat uyarısının maksat ve mahiyetini aşan ifadeler içerdiği belirtilerek, açıklamanın iyi niyetle kaleme alındığını söylemenin mümkün olmadığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

"ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ülkemize yönelik olarak yayımladığı son seyahat uyarısında genel olarak ülkemizin güvenlik koşullarının güçlü olmasına bağlı olumlu değerlendirmelerde bulunulmakla birlikte, Doğu ve Güneydoğu bölgemizdeki şehirlerimize yönelik tespit ve değerlendirmeler gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye’nin terörle mücadelesini anlamaktan uzak olan bu yaklaşımlar, Hükümetimizin bu yöndeki kararlılığını sekteye uğratamayacaktır.

Bir seyahat uyarısının maksat ve mahiyetini aşan ifadeler içeren bu açıklamanın iyi niyetle kaleme alındığını söylemek mümkün değildir.

Söz konusu açıklamada, ülkemizdeki güvenlik ortamını doğru şekilde yansıtmayan iddialar tekrarlanmakta, bir tehdit ve güvenlik açığı olduğu yönünde asılsız unsurlara yer verilmektedir.

Türkiye’nin her şehrinde vatandaşlarımız ve ev sahipliği yaptığımız misafirlerimiz huzur ve güven içerisinde yaşamaktadır.

Öte yandan, seçilmiş olmak terörü ve terör örgütlerini destekleme özgürlüğüne sahip olmak demek değildir. Ülkemiz terörle etkin şekilde mücadele etmeye kararlıdır. Terörü destekleyenlere karşı hukuki ve meşru zeminde aldığımız tedbirler de ülkemizin bu tehditle kararlı mücadelesinin tezahürüdür.

ABD makamlarını ideolojik yaklaşımdan vazgeçerek ülkemizin gerçeklerini referans almaya, aklıselim ve mantıktan uzak bu değerlendirmeyi düzeltmeye davet ediyoruz."Bu Haber 07.09.2019 - 14:56:36 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.