Dinler'den Cappadox Fest'e sert eleştiri: Aklımızla dalga geçercesine...

Dinler'den Cappadox Fest'e sert eleştiri: Aklımızla dalga geçercesine...
Kapadokya'da düzenlenen Cappadox Festivali tartışmalara neden oldu. Kapadokyalı turimcilerin tepkisine rağmen her yıl 19 Mayıs'ta düzenlenen festivalin bu yıl farklı bir tarihte yapılacağına dair fuar idaresinden söz alan turizmciler, bu sefer de festivalin Ramazan Bayramına denk getirildiğini öğrenince çileden çıktı. Festivalin Ramazan Bayramına alınmasına tepki gösteren KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, bu düşünce yapısının Kpadokya'ya ihanet olduğunu ifade etti.


Konuyla İlgili olarak bir açıklama yapan Yakup Dinler, şunları söyledi:

''Bugüne kadar tüm Kapadokya bu festivale tüm gücüyle destek verdi. Neden? Çünkü festivaller bir bölgeye düzenlendiği tarihlerde hareket katar, renk verir ve cazibe merkezi haline getirir. Organizasyon bugüne kadar bazı ufak tefek eksiklikler dışında gayet güzel gitti fakat bizlerin bu festivalle ilgili itiraz ettiği tek bir husus vardı, o da düzenlenme tarihi ile ilgili sıkıntıydı.''BİZİ SÜREKLİ YANILTTILAR''

Festivalin 1'incisi 19 Mayıs tarihinde yapıldı. 1. festival sonunda yapılan yorum ve görüşlerde bir sonraki yıl tarihin değişmesi gerektiği çünkü 19 Mayıs haftasının Kapadokya'nın zaten en yoğun dönemlerinden birisi olduğu ve zaten dolu olan bölgeye çok az katkıda bulunduğundan bahsedildi. "Tamam bu sene zaten kendimizi ölçtük, seneye tarih değişecek" dediler, değişmedi. 2'incisi yine 19 Mayıs'ya yapıldı, yine itirazlar edildi "söz 3'üncüsü başka tarih" dediler yine bizi yanılttılar!

''UYGUN DÖNEMDE YAPILACAĞI SÖYLENDİ''

Bu yıl Nisan ayında Valilik makamında yapılan ve benim de olduğum toplantıda bizzat ben bu durumu Pozitif'in yetkilisi Canan hanıma söyledim. Kendisi festivalin 4'üncüsünün kesinlikle 19 Mayıs tarihinde yapılmayacağını Haziran ayında daha uygun bir dönemde yapılacağını söyledi. Biz de bu hatadan er ya da geç dönülmesi gerektiğinin elzem olduğunu 19 Mayıs gibi "bayram" dönemlerinde bu tür organizasyonları yapmanın bölgeyi bir çekim merkezi yapmadığını ve bölgenin daha sakin olduğu dönemlerde yapılması gerektiğini kendilerine özellikle vurguladık. "Siz daha sakin bir dönemde yapın, bölgeye turist getirin bizde daha fazla destek verelim" dedik.

''AKLIMIZA DALGA GEÇERCESİNE...''

Ne yazik ki 2 gün önce 4. Cappadox Festivali'nin tarihleri açıklandı, "aklımızla dalga geçercesine" organizatörler bu sefer Festivali 19 Mayıs Bayramı yerine Ramazan Bayramı dönemine almayı uygun(!) görmüşler.

Buradan net bir şekilde ortaya çıkıyor ki bu festivalin Kapadokya'ya bir katkısı olması yönünde hiç bir çalışma içerisinde olmadıkları çok net. Olaya tamamen ticari bakıp, Kapadokya'nın en yoğun olduğu dönemlerde bu işi yapalım, Kapadokya'ya hal-i hazırda gelen kitleden yararlanalım ve gidelim düşüncesindediler. Yazık! Bu şekilde bir düşünce yapısında olmak Kapadokya'ya ihanettir.''

''HATADAN DÖNÜLSÜN''

FibHaber'e konuşan Kapadokyalı turizmcilerden Kapadokya Hıll Butik Otel Sahibi Musa Ertaş; "Biz Festivalin Bölgemize faydalar sağlayacağını kabul ediyoruz ama böylesine önemli bir festivalin yılın en yoğun günlerine denk getirilmesi hiç mantıklı ve anlamlı olmamış. Eğer ki festival bir amaca hizmet etsin isteniyorsa o zaman bu konunun yeniden gözden geçirilmesini öneriyorum" dedi.

''AKIL TUTULMASI''

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, Festivallere evet ama burada amaç eğer bölge turizmine katkı sağlamaksa tarihi kesinlikle hatalı. Festival için alınan tarih yanlış. Etkinliği düzenleyenlerin Bu tarihe yeniden bir ayar verilmesini bekliyoruz.

''DESTEK VERMEYİZ''

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil'de yaptığı açıklamasıda; Biz Göreme Belediyesi olarak, Gerek kasabamızın gerekse Kapadokya bölgemiz olsun tanıtımı konusunda ki hassasiyetlerimiz herkesçe bilinmektedir. Bu bağlamda da şuana kadar Cappadox Fest'e Göreme Belediyesi olarak ta gereken her türlü desteği sağladık bundan sonrada sağlarız ama bir şartla. Biz Festivali düzenleyen Canan hanımla daha önce yaptığımız görüşmemizde, kendileriyle Festivalin bölgemize katkılarını değerlendirdik. Bizim Canan hanımdan isteğimiz şuydu, Düzenlenen festivalin Kapadokya turizminin yoğun olmadığı tarihlerde yapılmasına ilişkin düşüncelerimizi kendilerine ilettik ve bu konuda uyarımızı daha önceden yaptık. O tarihlerde biz zaten doluyuz. Bu işi tatil olmayan tarihlerde yapın... Kendileride bu konuya özen gösterileceğini ve önem verileceğini söylemişti. Ama 2018 yılı için Festival tarihinin 14-17 Haziran olarak karar alındığını duyduk. Yani Ramazan bayramı günlerine denk gelen bir tarihte. Diğer bir değişle Kapadokya turizminin en yoğun olduğu günlerde. Biz tekrardan bunu önemle hatırlatmak istiyorum ki, Eğer tarihin değiştirilmemesi ve bu tarihte yapılması durumunda biz Göreme Belediyesi olarak bu festivale artık hiçbir destekte bulunmayacağız.Bu Haber 16.12.2017 - 19:37:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.