DİB acentelere 'TÜRSAB'dan sakıncası yoktur' yazısı mı alın diyor?

DİB acentelere 'TÜRSAB'dan sakıncası yoktur' yazısı mı alın diyor?
Hac ve Umre turları düzenleyen acentelerin şikayetiyle Rekabet Kurumu'nun TÜRSAB ve ona bağlı şirketlere soruşturma başlatmasının ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Tur düzenlemek için Diyanet İşleri Başkanlığı'dan (DİB) 'uygundur' yazısı almak zorunda acentelerin, şimdi de yeniden TÜRSAB'a gönderilerek 'sakıncası yoktur' yazısı alması isteniyor.Hac ve Umre turu yapan acentelerle TÜRSAB yönetimi arasında ipler geriliyor. Hac ve Umre turu yapan HURSAD üyesi 83 acentenin şikayetiyle Rekabet Kurumu'nun TÜRSAB ve ona bağlı şirketler hakkında soruşturma başlatmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre, iki kurum arasındaki kavga hac dönemi öncesi daha da alevlendi. HURSAD'ın iddiasına göre Başkan Başaran Ulusoy, TÜRSAB'a karşı kazan kaldırdıkları için hac-umre acentelerine Diyanet İşleri üzerinden baskı yapmaya çalıştı.

DİB ACENTELERE 'TÜRSAB'DAN SAKINCASI YOKTUR YAZISI ALIN' DİYOR

HURSAD Başkanı Mehmet Uzuner, "Biz hac düzenlemek için Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Genel Müdürlüğü'nden 'uygundur' yazısı alıyoruz. Yine bu belgeyi almak için gittiğimizde bizden müdürlük TÜRSAB'dan 'Sakıncası yoktur' belgesi getirmemizi istedi. Böyle bir uygulama şimdiye kadar hiç olmadı. Şartnamede de yok. Biz de itiraz ettik ve konuyu Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş'e taşıdık. O sorunu çözdü. Şimdi benzer bir sorunla umrede karşı karşıyayız" dedi.

GEREKİRSE İŞİ BIRAKIRIM

Belge talebinin usulsüz olduğunu aktaran Uzuner, eğer ısrarcı olunursa hac-umre düzenlemeyeceğini ve konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtti. Dünyanın farklı yerlerine tur düzenleyen acentelerden böyle bir hizmet bedeli alınmadığını belirten Uzuner, "Bizden ise personel verdikleri gerekçesiyle hacda kişi başı 25 dolar, umrede ise 6 dolar alıyorlar. Bu yolla yıllık 3-4 milyon dolarlık gelir elde ediyorlar. Biz verdiğimiz paranın karşılığını da almıyoruz. Böyle bir hizmet istemiyoruz. Bu nedenle ödememe kararı aldık" ifadelerini kullandı.


Bu Haber 14.09.2017 - 10:41:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.