Dev şirketlere ne oluyor? Ülker'in ardından şimdi de Doğuş Grubu...

Dev şirketlere ne oluyor? Ülker'in ardından şimdi de Doğuş Grubu...
Geçtiğimiz aylarda Yıldız Holding'in 6 milyar dolar borcu için bankalardan yapılandırma istemesinin ardından şimdi de Doğuş Grubu'nun aynı talepte buunduğu belirtildi.


Yıldız Holding'in geçtiğimiz ay 6 milyar  dolarlık (24 milyar TL'nin üzerinde) borcu için bankalardan yapılandırma istemesinin ardından şimdi de Doğuş Grubu'nun benzer bir adım attığı belirtiliyor.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe ve Şebnem Turhan'ın haberine göre, Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden Doğuş Grubu, 23.5 milyar liralık (5.8 milyarı aşkın) borcu için bankalardan yapılandırma talebinde bulundu.

2.8 MİLYAR LİRA ZARAR ETTİ

Edinilen bilgiye göre Doğuş Holding de bankalarla görüşme talep etti ve “Ülker’e yaptığınızı bana da yapın” dedi. Doğuş Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği 2017 yılı bilançosuna göre holdingin bankalara 23.5 milyar liralık borcu bulunuyor. Dünkü dolar kuruna göre yaklaşık 5.8 milyar dolarlık bir borç söz konusu. Yine yayımlanan bilançoya göre Doğuş Holding geçen yıl 2.8 milyar lira zarar etti. 2016 yılı zararı ise 2.0 milyar lira idi. Holding, geçen yıl Garanti Bankası’ndaki hisselererini İspanyol ortağı BBVA’ya 3.3 milyar liraya satmıştı.

GÖZLER BANKALARDA

Edinilen bilgiye göre Doğuş Holding’in bu yapılandırma talebi büyük ölçüde şirketlerinin zararları ve kur farkından kaynaklandı. Bir süredir bankacılık kulislerinde konuşulan ‘yapılandırma talebi gelebilir’ söylentilerinin gerçeğe dönüşmesi sonrasında şimdi, gözler bankaların bu talebe karşı nasıl bir yöntem izleyeceğine çevrildi.

YILDIZ HOLDİNG YAPI KREDİ İLE ANLAŞMIŞTI

Öte yandan daha önce Yıldız Holding de borç yapılandırması için başvurmuştu. Ardından Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker konuyla ilgili çalışanlarına gönderdiği mektupta söz konusu 6 milyar dolarlık kredi borcunun 1 milyar dolarlık kısmının yeniden yapılandırılması konusunda anlaşma sağlandığını belirtmişti. Yıldız Holding, bankalarla kredilerinin refinansmanı için görüşmeleri yürütmek üzere Yapı Kredi’yi lider düzenleyici banka seçmişti. Ardından Yapı Kredi ile mutabakat zaptı imzalamıştı. Haberin devamı>>>


Bu Haber 07.04.2018 - 09:15:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.