Dev kruvaziyer şirketi Türkiye'yi yaz programından çıkardı

Dev kruvaziyer şirketi Türkiye'yi yaz programından çıkardı
Dünyanın en büyük ikinci kruvaziyer operatörü Royal Caribbean, Kuşadası'nı 2017 yaz sezonu programından çıkardı.

 
TurizmGüncel

Şirket tarafından yapılan açıklamada, gerçekleştirilmesi planlanan 42 seferin 'güvenlik ve Türkiye'deki mevcut belirsiz ortam' sebebiyle iptal edildiği belirtildi.

Şirket tarafından seyahat acentelerine dönük yapılan açıklama şu şekilde:

"Royal Caribbean olarak, ilk sıraya her zaman müşterilerimizin ve çalışanlarımızın güvenliğini yazıyoruz. Bu kararı almak zorunda kaldığımız için çok üzgünüz. Sizlere anlayışınız ve iş birliğiniz için teşekkür ederiz.''

İptal kararı sonrası Royal Caribbean'ın Kuşadası uğramalı gemilerinden Brilliance of the Seas Mikanos, Jewel of the Seas Rodos, Rhapsody of the Seas ise Kotor (Karadağ), Hanya ve Mikanos limanlarında demirleyecek.
 

Şirket, Kuşadası'nda geçirecekleri günleri için Royal Caribbean Shore Excursion'u satın alan konuklara tam para iadesi yapacak.


‘İNGİLİZ DIŞİŞLERİ’NİN TAVSİYESİ’

Aralık ayında, dünyanın en büyük seyahat acentesi olan Carnival Corporation’ın sahibi olduğu Cunard, British line P&O Cruises ve Holland America şirketlerinin gemilerinin de 2017 yaz sezonunda Türkiye'deki hiçbir limana uğramayacağı açıklanmıştı. Gemilerin, rotalara Türkiye yerine Arnavutluk ve Yunan Adaları'nda yeni noktalar eklediği ifade edilmişti.

Cunard şirketinden yapılan açıklamada, “İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyesi de dahil çeşitli kaynaklara dayanarak, dikkatli incelemeler sonucunda 2017’de Türkiye’yi bütün rotalardan çıkarma kararı aldık” denilmişti.

2016 yılında, Disney Cruise Line, MSC Cruises ve Crystal Cruises da Türkiye'yi programından çıkarmıştı.

KRUVAZİYERDE KAN KAYBI

Geçen yıl Rus uçağının düşürülmesi ve ardından gelen bombalı terör saldırılarıyla Türk turizminde başlayan kan kaybı, kruvaziyer gemilerinin seferlerini iptal etmesiyle doruğa çıktı. 2015 yılında 446 kruvaziyer gemiyi ağırlayan Kuşadası Limanı'nda bu sayı 256'ya düştü. Bu yıl ise Kuşadası'na gelmesi beklenen 162 gemiden Royal Carribean'e ait 42 seferin iptal olması ilçede büyük şok yaşanmasına neden oldu. Bu durumun İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti başta olmak üzere yöredeki diğer tarihi mekan ve ören yerlerindeki ziyaretçi sayısında büyük düşüşe neden olmasının beklendiği belirtildi. Henüz iptal bildirmeyen büyük bölümünü ise 200 ile 500 yolcu kapasiteli gemilerin ise Yunan bayraklılardan oluştuğu belirtildi.


Bu Haber 21.02.2017 - 15:45:36 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • misafir degilim - 22.02.2017 - 02:47

    sevgili kuşadalılara 2017 de sevecek kuş kalmadı

  • osman ulu - 21.02.2017 - 09:38

    bunlar daha iyi gunler! cok daha beter olacak.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.