Deprem bölgedeki turizmi de vurdu: Eylülden önce normale dönemez

Deprem bölgedeki turizmi de vurdu: Eylülden önce normale dönemez

Deprem bölgesindeki şehirlerde turizm ve turizme dayalı sektörler de yıkım yaşadı. Turizm sektör temsilcileri bölgede turizmin normale dönmesinin eylül ayını bulabileceğini belirtiyor.


6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketinden etkilenen 11 şehirde turizm ve turizme dayalı sektörler de yıkım yaşadı.

Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine göre, Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GATOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Akcan, bölgede turizm faaliyetlerinin eylül ayından önce normale dönmesinin mümkün görünmediğini kaydetti.

Akcan, “Bölgede depremden daha az etkilenen şehirler de var. Ama hepsi birbirine bağlı turlar yapıyor. Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin gibi şehirlerde turlar birbirine bağlı. Biri eksik olunca diğerlerinde de turizmin normale dönmesi zor görünüyor” dedi.

“Büyük yıkımın olduğu üç ilde turizm zor”

Bahar döneminin bölge için turist çekme açısından önemli olduğunu anımsatan Akcan, “Bu bahar dönemindeki turların hepsi iptal oldu. Artçı olarak devam eden depremler de bölgeye ilgiyi azalttı. Kısa vadede bölgede turizm hareketi zor görünüyor. Sektör olarak etkilendik ama bütün sektörlere verilen kısa çalışma ödeneği ve kredi gibi genel teşviklerden yararlanıyoruz” diye konuştu.

Akcan, şu anda Gaziantep’te bazı otellerin açık olduğunu ancak genelde bölgeye yardıma gelen heyetlerin bu otellerde kaldığını dile getirerek, “Büyük yıkımın olduğu üç ilde turizm zor ama diğer illerde az hasarlı oteller var. Üyelerimiz de otellerini yeniden bakımdan geçiriyor. Az hasarlı otellerde tadilat yapılıyor. Orta ve ağır hasarlılara zaten bir şey yapılamaz. Sadece Gaziantep’te bizim üyemiz 70 tane otel var. Bölge için şu anda turizmi konuşmak için çok erken” ifadesini kullandı.

“Bölgedeki turların hepsi iptal edildi”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski başkanı Osman Ayık,  depremden daha az etkilenen illerde bazı otellerin açık olduğunu, bunların daha çok bölgeye gelen yardım ekipleri, sivil toplum kuruluşları ve devlet görevlilerini ağırladığını aktardı. Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgede ağır hasar alan illerde turizmin kısa vadede normale dönmesi zor. Ama az hasarlı illerde birkaç ay sonra turizm hareketi başlayabilir. Artçı depremlere de bağlı bir durum bu. Kültür turları için bu aylar tam sezondu. Bölgedeki turların hepsi iptal edildi. Bölgeye yeniden turizm hareketinin başlaması için biraz beklemek gerekecek. Bölgedeki oteller de bakımdan geçiriliyor. Bir envanter çıkarılması lazım. Hasarlı olanlar tespit edilip devre dışı bırakılır. Otelciler kendi kontrollerini yapıyor zaten.”

Şehirlerdeki tarihi eserler de zarar gördü

Zarar görmeyen tarihi eserler depremin vurduğu Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman gibi şehirler, Türkiye’den ve yurtdışından turist çekiyordu. Pek çok tur programında da yer alıyorlardı.

Depremden etkilenen şehirlere bu yıl yapılacak turların hepsi iptal edildi. Bu şehirlerde zarar gören tarihi eserler de oldu. Başta Gaziantep Kalesi, Şirvani ve Kurtuluş Camileri, Diyarbakır Surları, Antakya Habibi Neccar Camii, Adıyaman Ulu Cami, Malatya’daki Aslantepe olmak üzere birçok tarihi eser zarar gördü.

Şanlıurfa’da Göbeklitepe, Adıyaman’da Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Perre Antik Şehri, Hatay Saint Pierre Kilisesi, Hatay Kalesi, Titus Tüneli, Gaziantep Zeugma Müzesi, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinin ise depremden zarar görmediği tespit edildi.Bu Haber 17.03.2023 - 10:26:33 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.