Danıştay’dan dikkat çeken Çeşme Turizm Projesi kararı

Danıştay’dan dikkat çeken Çeşme Turizm Projesi kararı

Bilirkişinin ‘hukuka ve bilime’ aykırı raporu hazırladığı Çeşme Turizm Projesinde Danıştay, yürütmeyi durdurma kararını iptal etti.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilmek istenen ve Ege Turizm Merkezi projesi içinde kalan İzmir’in Urla ilçesine bağlı Zeytineli köyünden Çeşme’ye bağlı Alaçatı ve Ildır’a uzanan 120 milyon metrekarelik alanı kapsayan, Çeşme Turizm Projesine ilişkin geçtiğimiz aylarda Danıştay 6. İdaresi “yürütmeyi durdurma” kararı vermişti.

Danıştay 6. Dairesi 2022 yılının Temmuz ayında yürütmeyi durdurma talebini reddetmiş, 2023 yılının Mart ayında ise bilirkişi heyeti mahkemeye sunduğu raporunda projenin planlama ilkeleri ve kamu yararına uygun olmadığı görüşünü bildirmişti. Bilirkişi raporunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin bilime ve hukuka aykırı olduğu kaydedilmişti.

Danıştay projeyi hukuka uygun buldu

Cumhuriyet’ten Gökmen Ulu’nun haberine göre Danıştay 6. Dairesi, alınan 2192 sayılı kararında, davacıların talebini reddetti. Yüksek mahkeme, Cumhurbaşkanlığı'nın söz konusu kararında hukuka aykırılık olmadığına karar verdi. Karar oy çokluğuyla alındı.

Daire Başkanvekili Ahmet Arslan ve üye Erhan Çakan, Cumhurbaşkanı kararında hukuka uyarlık bulunmadığı ve Cumhurbaşkanı kararının iptal edilmesi gerektiği yönünde oy kullandı.

Karara karşı temyize başvurulacak

Avukat Arif Ali Cangı, karara karşı temyiz başvurusu yapacaklarını söyledi.

Ege Çevre Platformu Eş Sözcüsü Süleyman Eryılmaz da yaptığı açıklamada, “Danıştay 6. Dairesi bizim de içerisinde bulunduğumuz kurum ve yurttaşların açmış olduğu davada öne sürdüğümüz gerekçeleri önce kabul etmiş, sonra da bu haklı gerekçeleri görmezden gelerek plan değişikliği kararının hukuka uygun olduğunu aldığı kararda belirtmiştir. Daire bu çelişkili kararı hangi saiklerle almıştır? Bu karar nasıl hukuka uygundur? Bu karar Çeşme’deki doğal yaşamı yok edecek yolu açacaktır. Elbette bu karara karşı Egeçep de gerekli hukuki yollara başvuracaktır. Umuyoruz ve diliyoruz ki karar düzeltilecektir” dediBu Haber 01.06.2023 - 14:49:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.