Dalaman’daki denize sıfır dev arazi için Ersoy’a soru önergesi

Dalaman’daki denize sıfır dev arazi için Ersoy’a soru önergesi
İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun Dallaman’daki 7 bin dönüm arazinin bedeli Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ödenerek kamulaştırılacağına ilişkin duyumlar olduğunu belirtti. Ergun, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Muğla’nın Dalaman ilçesine bağlı Kapıkargın bölgesinde bulunan denize sıfır konumdaki 7 bin dönüm araziyle ilgili soru önertgesi verildi. Soru önergesinde, arazinin büyük kısmının turizm amaçlı değerlendirilmesi için bedeli Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden karşılanarak kamulaştırılması için bedel tespit araştırması yapıldığı ileri sürüldü.

Konuyla ilgili olarak Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, araziyle ilgili olarak ilçe tarım müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda fiyatın yüksek bulunarak ‘düzeltilmesi’ talebiyle iade ediliğini öne sürdü.

Metin Ergun’un soru önergesi şöyle:

“Muğla ilimizin Dalaman ilçesinin Kapıkargın Mahallesinde bulunan 152 ada 2 parsel numaralı arazi ile ilgili bazı iddialar kamuoyuna yansımış durumdadır. Bu arazinin büyük bir kısmının turizm amaçlı değerlendirilmesi için bedeli Bakanlığınız bütçesinden karşılanarak kamulaştırma çalışmaları kapsamında bedel tespit araştırmalarının yapıldığı iddia edilmektedir.

Söz konusu arazinin büyük kısmında buğday ekimi yapılması ve farklı tarımsal ürünlerin de yetiştirilebilmesine uygun olması göz önünde alınarak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce hazırlanan raporun yüksek fiyat gösterildiği ve bunun üzerine Bakanlığınız tarafından iade edilerek düzeltilmesi kararı alındığı da bu iddialar arasındadır. Bakanlığınızın, bu iddialar karşısında bazı hususları açıklığa kavuşturması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

1. Yukarıda ifade edilen Bakanlığınızın kamulaştırma girişimi ile ilgili olarak ortaya atılan bu iddialar doğru mudur?

2. Eğer bu iddialar doğruysa; Bakanlığınızca Kıymet Takdir Komisyonu’nun belirlediği rakamın yüksek bulunmasının gerekçesi nedir? Bakanlığınız bu konuda Kıymet Takdir Komisyonu dışında herhangi bir kurum ya da kuruluşa bir bedel tespiti yaptırmış mıdır, yaptırdıysa hangi kurum ve kuruluşlar hangi fiyatları belirlemiştir?

3. Bu iddialar doğrultusunda Bakanlığınızın söz konusu arazinin kamulaştırmasındaki gayesinin “turizm amaçlı kullanım” olduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda söz konusu iddia doğruysa, Bakanlığınız kamulaştırmadan sonra nasıl bir yol haritası izleyecektir, arazinin turizm tesislerine tahsisi nasıl olacaktır?

4. Eğer Bakanlığınız nezdinde böyle bir girişim varsa; söz konusu arazinin turizm amaçlı kullanımının yaratacağı çevresel etkiler için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yapılmış mıdır, eğer yapıldıysa “ÇED olumlu” kararı alınmış mıdır?

5. Bakanlığınızın böyle bir kamulaştırma girişimi doğruysa; söz konusu araziyi turizm amaçlı kullanma politikası belirlendikten sonra bölgedeki yerel yönetimlerden, sivil toplum kuruluşlarından veya bölge halkından herhangi bir görüş alınmış mıdır, alındıysa ne yönde görüş beyan etmişlerdir?”Bu Haber 19.10.2021 - 11:25:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.