Cüneyt Özdemir’den yurt dışı çıkış harcı tepkisi: Yolunacak kaz  

Cüneyt Özdemir’den yurt dışı çıkış harcı tepkisi: Yolunacak kaz  

Yurt dışı harç pulu ücretlerine yapılacak zamlarla ilgili haberlerin sosyal medyada gündem olmasının ardından konuya ilişkin değerlendirmede bulunan gazeteci Cüneyt Özdemir, böyle bir verginin kabul edilebilir bir şey olmadığını belirterek ‘Kaldırılması gerekirken bir de zam yapıyorlar’ dedi.


Gazeteci Cüneyt Özdemir, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı videoda, yurt dışı harç pulu ücretlerine yapılması planlanan zamma tepki gösterdi.

Bayram tatilinden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TBMM’ye sunulması planlanan yeni vergi düzenlemesinde yurt dışı harç pulunun 150 liradan 1000 lira ile 1750 liraya kadar zamlanacağı ifade edilmişti.

Dünyanın başka hiçbir ülkesinde yurt dışına çıkarken böyle bir ödeme olmadığını kaydeden Özdemir şu ifadeleri kullandı:

“Anlamıyorum. Ben dünyayı dolaşan bir insanım. Yılın neredeyse yarısı ABD’deyim. Bir ülkeden çıkış için harç ödeyen başka bir ülke görmedim. Ülkeden çıkış için harç pulu veriyorsun. Böyle bir saçmalık olur mu? Lüksü böyle tanımlıyorlar herhalde. Demek ki bu lüks tüketim. Zaten Türkiye’nin yüzde 8’inde pasaport var. Bunu yarısı hacca gittiği için kullanıyor. Geri kalanına da ‘Bu İtalya’ya falan gidiyor, ver vergiyi’ diyor herhalde. Bu tamamen yolunacak kaz. ‘Bunlar yurt dışına gidiyor, biz bunları yolalım’ gibi bir şey.

Zaten yurt dışına gitmek bir hikaye. Kolay ve ucuz bir şey değil ama Bodrum’a gitmekten daha ucuz. Tamamen soygun. Harç pulu ne demek? Niye biz yurt dışına giderken para ödüyoruz? Böyle bir vergi olabilir mi? Ben niye bunun vergisini veriyorum, böyle bir şey olabilir mi? Yurt dışına çıkarken vergi ödüyoruz resmen. Gerçekten aklım almıyor.

Şimdi bir de bunun ücretini 10 katına çıkartıyorlar. Bunu kaldırmak yerine daha da zam getiriyorlar.  Ben bunu nasıl bir İtalyalı, ABD’li arkadaşıma anlatabilirim? Çok absürt bir şey bu. Mehmet Şimşek mesela arkadaşlarına anlatabiliyor mu? ‘Bu halk koyun, biz bunlara yurt dışına çıkış vergisi koyduk’ mu diyor? Büyük eğlence. Sağa baktın vergisi, sola baktın vergisi, güneşlendin vergisi… Uydur uydur koy, nasıl olsa koyun bu millet. Kimse bir şey demiyor.”Bu Haber 15.06.2024 - 15:02:41 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Hadileennn

    Cenk Clvaner 17.06.2024 - 01:39

    Cok bilmissindee bilememişsin, Artik ! Devlet akli dogru olandir

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.