Çorlu'da tren faciası: En az 24 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralı var

Çorlu'da tren faciası: En az 24 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralı var
Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treni, Tekirdğ'ın Çorlu ilçesinde devrildi. Kazada en az 24 yolcu hayatını kaybederken, çok sayıda yolcu da yaralandı. Hükümet yetkilileri kazaya aşırı yağışı ve toprak kaymasını gerekçe gösterirken, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası 'yol kontrolü yapan personel bulunsaydı bu kaza yaşanmazdı' ifadelerini kullandı.


Türkiye, Çorlu'da yaşanan Tren faciası ile sarsıldı. Uzunköprü- Halkalı seferini yapan yolcu treni saat 17.00 sularında Çorlu ilçesinin Sarılar Mahallsinde devrildi. Kazada en az 24 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralındığı bildirildi.Sabah saatlerinde Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ yaptığı basın toplantısında ölü sayısının 24 olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise kazadan sonra 318 kişinin hastanelere getirildiğini, bunlardan 194’ünün ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildiğini belirtti. Bakan Demircan, halen 124 hastanın müşahede ve tedavi altında bulunduğunu söyledi.

AKDAĞ: AŞIRI YAĞIŞ NEDENİYLE MENNFEZ ALTI...

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, saat 07.00’da açıklama yaptı. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, dün saat 17.20’de meydana gelen kazanın ardından sürdürülen arama ve kurtarma çalışmalarının bu sabah saat 06.00 itibari ile sonlandırıldığını bildirdi. Akdağ, aşırı yağış nedeniyle menfez altında toprak kayması sonucu meydana geldiğini belirttiği kazada 24 kişinan yaşamını yitirdiğini açıkladı.

BTS BAŞKANI: YOL KONTROLÜ YAPAN PERSONEL OLSAYDI KAZA YAŞANMAZDI

Duvar gazetesine konuşan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş ise, yol kontrolü yapan personelin olması durumunda kazanın yaşanmayabileceğini söyledi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin beş vagonunun raylardan çıkıp devrilmesi sonucu Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş’ün açıklamasına ve ilk belirlemelere göre 10 kişi ölü, 73 kişi yaralandı. Bektaş, “Demiryollarıyla ilgili ‘yol bekçisi’ dediğimiz, günlük rutin yaya olarak yol kontrolünü yapan arkadaşlarımız vardı. Yol bekçileri yaklaşık 5 yıl önce kaldırıldı. Dolayısıyla şu anda yol kontrolü yapılmıyor” dedi.“Kamu kurumlarında birçok personelde eksiltmeye gidildi” diyen Bektaş, “İş kâra döküldü, emniyet tedbirleri maliyetli olduğu için kaldırıldı. Kısa zaman önce büyük bir bakımdan geçmiş bir bölge orası ama ne yazık ki bu olay yaşandı. Yol bekçileri olsaydı böyle bir kaza olmazdı muhtemelen” şeklinde konuştu.

''YAKLAŞIM DOLGUSU OLMASI GEREKİRDİ''

Sol haber portalına konuşan bir demiryolu uzmanı ise, kazanın gerçekleştiği bölgedeki gibi köprü veya menfez giriş çıkışlarında yaklaşım dolgusu olması gerektiğini ancak fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla böyle yaklaşım dolgusu ya da benzeri risk önleyici başka bir imalatın yapılmadığına işaret etti.


Bu Haber 09.07.2018 - 08:37:01 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.