Cömertoğlu 2016 beklentilerini ve Delphin Hotels'in planlarını anlattı

Cömertoğlu 2016 beklentilerini ve Delphin Hotels'in planlarını anlattı
TurizmGüncel sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Rusya ile yaşanan krizin etkilerini bu sefer Antalya'nın önde gelen otellerinden Delphin Hotels'in Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Cömertoğlu ile konuştuk. Cömertoğlu, hem sektörün mevcut durumunu, hem de Delphin Hotels'in 2016'ya nasıl hazırlandığını anlattı.


TurizmGüncel

Türkiye turizm sektörünün şu anki durumunu yakıtı bitmek üzere olan ancak sisten dolayı alana inemeyen bir uçağa benzeten Ufuk Cömertoğlu, turizmcinin şu anda önünü göremediğine dikkat çekti. Cömertoğlu, ''Her taraf sisli ve uçak havada dönüyor. Üstelik yakıtı da bitmek üzere. ILS sistemi de pahalı olduğu için alamıyoruz ve şu anda uçak havada dönüyor. Türkiye'nin konjonktürü biraz daha düzelir, havada dönen uçağa bir yakıt takviyesi yapılırsa sis dağılınca yavaşça alana ineriz. Biz daha önce de terör ve benzeri sıkıntılar yaşadık ama şu an Rusya ile yaşadağımız, daha başka bir şey benim görüşüme göre. İşin uluslararası boyutu var. Böyle olunca Türkiye'nin de eli kolu bağlanıyor. Artık suyun akışına göre hareket etmek lazım. Biz de duruma göre kendi gardımızı alacağız.'' dedi.

Milyarlarca dolar yatırımın yapıldığı ve yüzbinlerce insanın çalıştığı sektör nasıl ayakta tutulacak? Cömertoğlu bu noktada şöyle bir değerlendirme yapıyor:

''İSPANYA VE YUNANİSTAN DOLUNCA YOLCU MECBUREN TÜKİYE'YE GELECEK''

''Sektör ayakta kalır. Bir iki yıl sıkıntı yaşanır ama toparlanır. Benim görüşüme göre, terör veya bir savaş hali olmazsa Türkiye'ye yine yolcu gelir. İspanya ve Yunanistan dolduktan sonra, kalan yolcu mecburen Türkiye'ye gelecek. Orta Avrupa ve Avrupa Türkiye'ye gelecek. Mesela 2013 yılına baktığımızda, otellerin 90 gün boyunca dolu olduğunu görüyoruz. İlave 2.5 milyon gelseydi nerede yatıracaktık? Aynı şey İspanya ve Yunanistan için de geçerli. Oralar hızla dolmaya başlayınca fiyatlar otomatikman yükselecek. Peki bu iki ülke haricinde en iyi fiyatı hangi ülke veriyor? 3-3.5 saat uçuş mesafesinde iki tane uygun fiyatlı destinasyon var; Mısır ve Türkiye. Uzak Doğu 8.5-9 saat örneğin.''

''PERSONEL MALİYETİNDEKİ ARTIŞ BİZİ VURACAK''

Bakanlığın Avrupa'daki uçak şirketlerine yapmayı planladığı desteğin sektöre olumlu yansıyacağını ifade eden Ufuk Cömertoğlu, ''Yolcu uçakla geldiği için uçak şirketlerine yapılan destekler fiyatları düşürür. Öte taraftan bizim de doluluklarımız düşeceği için maliyetlerimiz artacak. Bizim maliyetlerimizi en çok asgari ücrette yapılması planlanan artış etkileyecek. Bizim en büyük avantajımız işçilik maliyetlerimizin düşük olmasıydı ama işçilik fırladı gitti. Eğer düzgün çalışıp hizmet verecek personel sayısına ulaşırsanız işçilik fena...'' dedi.

''İŞÇİLİK MALİYETİ 12 AY ÜZERİNDEN HESAPLANMALI''

İşçiliğin 12 ay üzerinden hesaplanması gerektiğini belirten Ufuk Cömertoğlu, kış aylarında tesislerin en az 100-150 personel istihdam ettiğini söyledi. Cömertoğlu, “Böyle olunca sizin işçilik maliyetiniz 16 eurodan 24 euroya çıkıyor. Tesisteki en büyük maliyet olan yiyecek-içecek 21 euro iken, şimdi işçilik bunu geride bırakıyor.” değerlendirmesini yaptı.

''KALİTENİZE GÜVENİN''

Her şey dahil sistemde önemli değişiklikler olduğunu ve bunun da maliyetleri yükselttiğini ifade eden Cömertoğlu, “Eski sistemdeki gibi olsa ve müşteri her şeyini kendisi alsa, bize sadece boş toplamak düşse işçilik daha aşağı düşer. Ama müşteri elini her kaldırdığında yanında garsonu bulması bir hizmet, bir yanıyla da maliyet. Bu maliyeti ödemek isteyen yolcu da var ve o yolcu bizde. İşte o yolcu döner dolaşır geri gelir. Yeter ki siz servisinize ve kalitenize güvenin. Fiyat odaklı çalışan tesis iki sıkıntı çekerse, kalite odaklı çalışan tesis bir sıkıntı çeker.” şeklinde konuştu.

''HER ŞEY DAHİLDE TAKİP ZORLAŞIRSA KALİTE DÜŞER''

Delphin Hotels'in kalite ve hizmette sağladığı başarının altında işini severek yapmalarının yattığını kaydeden Cömertoğlu, ''İşinizi severek yapacaksanız. Bir gıda alıyor, bir hizmet sağlıyorsanız, bunu kendiniz kullanacak/tüketecek gibi almalısınız. O tesisin içinde bire bir yaşarsanız, eksiği-gediği anında görürsünüz. Benim çocuklarım ve yeğenlerim hepsi işin içinde. Ama bu iş daha da büyürse kalite düşüyor. Çünkü takip etmekte zorlanıyorsunuz.''

Şehir otelciliğinin daha kolay olduğunu söyleyen Ufuk Cömertoğlu, şunları söylüyor:

''ASANSÖRLERİMİZ 2 MİLYON KM YOL YAPIYOR''

''Müşteri akşam 22.00'de gelip yatıyor, sabah kahvaltıyı yapıp çıkıyor. Benin otelim 24 saat kullanılıyor. Asansörlerimiz 2 milyon km yol yapıyor. Bir kapıyı adam belki günde 30-40 kere açıyor. Şehir otellerinin kapısı günde 6 kere bile açılmaz. Şehir otelinde müşteri günde 6 kere asansöre binerken, bizim otelimizde 40 kere biniyor. Kısacası her şey haddinden fazla yıpranıyor. Bu nedenle her şey dahil sisteminde en karlı olan, devlet. Yarım pansiyonda 2 bira içen Alman, her şey dahil sisteminde 30 tane bira içiyor günde. Bunun vergisi, ÖTV'si, KDV'si... İçmeyen adama içirip, yemeyen adama yediriyoruz. Tüketim artıyor. Sonuçta kayıtlı ekonomi.

''HAVLULARI YIKAMADAN PARFÜM SIKIP GÖNDERİYORLAR''

Tesislerdeki bir diğer önemli konu ise hijyen. Bir sebze yıkama makinesinin fiyatı 25-30 bin euro. Bu makineyi almayan/alamayan tesisler var. Biz salamımızı, sucuğumuzu kendimiz imal ediyoruz. Kendi çamaşır yıkama ünitemiz var. Çamaşır fabrikasına soruyorum; 'Bu çamaşırlar bu fiyata yıkanır mı, neden ucuz yıkıyorsunuz?', aldığım yanıt, 'Abi yıkamıyoruz ki, havlulara parfüm sıkıp kurutup geri gönderiyoruz' oluyor. İşte, ucuzlaştıkça sıkıntı artıyor.''

''HİÇ RUS GELMEYECEKMİŞ GİBİ PLANLAMA YAPTIK''

Rusya krizi çözülmeyecekmiş gibi varsayarak 2016 yılı planlamalarını yaptıklarını belirten Ufuk Cömertoğlu, ''Rusya'dan sıfır müşteri gelecek şekilde planlamamızı yaptık. Kötü senaryoya göre, Avrupa'da fiyatları yüzde 10-15 aşağıya çeker, doluluklarda yüzde 10-15 kayıpla yılı kapatırız diye hesaplıyoruz. Botanik'te yüzde 30 Rusya pazarı payı var. O oteli kapatıp müşterileri de Platinum'a alacağız. Kendimizi en kötüye göre hazırladık.'' bilgisini verdi.

''İFLASLAR YAŞANMASI OLASI''

Peki Türkiye konaklama sektöründe iflaslar yaşanabilir mi? Cömertoğlu, iflasların olası olduğuna ve özellikle kiracı tesislerde sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çekti. ''Mülk sahiplerinin kira maliyeti olmadığı için onlarda büyük bir sıkıntı olmaz'' diyen Cömertoğlu, bir iki yıl herkesin dişini sıkabileceğinin ve ancak krizin daha uzun süreye yayılması durumunda işlerin değişeceğinin altını çiziyor. Böyle bir durumda bankalara da büyük iş düştüğünü kaydeden Ufuk Cömertoğlu, “Onların da vadeleri uzatması lazım. Sonuçta turizm sektörü karlı bir iş ve ortam düzelince herkes borcunu öder.” şeklinde konuştu.


Bu Haber 14.12.2015 - 21:10:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Kadir Ugur - 15.12.2015 - 10:07

    Dogru söze ne denir. Otellerin israftan kacinmasi gerekecek. Her sey dahilin civigi cikti. Ver dur. Ondan sonrada bir sürü sey cöpe atilsin. Buna israf denir ve de günah dir. Ufuk Beyin bahis ettigi Kaliteli tasarruf sart. Allah sonumuzu encam eyleye

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.