Çinli turizm devi HNA Group'un başkanı ve CEO'su gözaltında

Çinli turizm devi HNA Group'un başkanı ve CEO'su gözaltında
Bu yılın başında iflas sürecine giren Çinli turizm devi HNA Group'un başkanı ve CEO'su gözaltına alındı.

2010 yılında kurulan ve küresel çapta hızlı bir büyüme sürecine giren Çinli havacılık ve turizm devi HNA Group, 100 milyar dolara yaklaşan borçları nedeniyle alacaklı bankaların talebiyle 2021 yılının ocak ayında iflas sürecine girmişti.

Çin polisinin, 90 milyar dolar borcu bulunan HNA Group'un kurucu ortağı Chen Feng ve şirketin CEO'su Tan Xiangdong'ı gözaltına aldığı öğrenildi. İki üst düzey yöneticinin gözaltına alınmasının, Çin hükümetinin borç yüklü şirketleri hedef alan geniş kapsamlı operasyonunun ortasında gerçekleştiğine dikkat çekildi. Ancak Chen Feng ve Tan Xiangdong'a tam olarak hangi suçların yöneltildiği henüz öğrenilemedi.

100 milyar dolar civarında borcu var

152 milyar dolarlık varlıklarına karşın (90 milyar dolar (kimi kaynaklara göre 109 milyar dola)r borcu olduğu belirtilen HNA Group bünyesindeki HNA Airlines'ın sahibi ya da iştiraki olduğu çok sayıda hava yolu şirketi bulunuyor. Bu hava yolu şirketleri; Air Chang'an, Beijing Capital Airlines, Fuzhou Airlines, Grand China Air, GX Airlines, Hainan Airlines, Lucky Air, Suparna Airlines, Tianjin Airlines, Urumqi Air, West Air. HNA Airlines'ın ayrıca, başta Hong Kong Airlines ve Africa World Airlines olmak üzere, Azul Brazilian Airlines'te yüzde 23,7, Comair'de yüzde 6,2, MyCargo Airlines'ta, Air Portugal'da yüzde 2.5, ve Virgin Avustralya'da yüzde 13 hissesi bulunuyor.

Hilton'un da hissedarı

HNA Group'un ayrıca Hilton Hotels, Hollanda taşımacılık şirketi TIP Trailer Services ve Deutsche Bank'ta da hisseleri bulunuyor.Bu Haber 27.09.2021 - 11:41:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.