Çin'den iki hava yolu şirketi yeniden İstanbul yolunda

Çin'den iki hava yolu şirketi yeniden İstanbul yolunda
China Southern Airlines'ın, daha önce durdurruğu İstanbul uçuşlarına yeniden başlayacağı belirtildi. Ayrıca, bir diğer Çinli hava yolu şirketi Hainan'ın da 2019'da İstanbul uçuşlarına başlayacağı kaydedildi.


Daha önce Türkiye uçuşlarını durduran China Southern Airlines'ın uçuşlarına yeniden başlayacağı belirtildi.

Dünya gazetesinden İbrahim Ekinci'nin haberine göre, TÜROB'un girişimiyle kurulan heyetin,  Çin'in en büyük havayolu şirketi China Southern ile görüşmeleri olumlu geçti. Şirket, yeniden İstanbul uçuşlarına başlayacak. Ayrıca ikinci havayolu şirketi Hainan da 2019 yılında Türkiye'ye sefer başlatacak.SEFERLER YENİDEN BAŞLAYACAK

Bazı ulusal havayolu şirketleri İstanbul, Türkiye uçuşlarını durdurmuşlardı. Bu şirketlerden China Southern’in tekrar pazara döneceği haberi geldi. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) girişimiyle oluşturulan heyetin Çin temasları hakkında bilgi veren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, gelişmeyi doğruladı ve Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern’ın yanı sıra Hainan Airlines’in de Çin-Türkiye arasında sefer başlatacaklarını açıkladı.

GÜVENLİK NEDENİYLE UÇUŞLARINI DURDURMUŞTU

China Southern Airlines’ın, İstanbul seferlerini güvenlik endişeleri nedeniyle durdurduğunu hatırlatan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Seferlerin başlatılması önerisini kabul ettiler. Pekin-İstanbul uçuşlarının 2018 yılı son periyodunda haftada 3 frekans, Pekin-Urumçi-İstanbul uçuşlarının haftada 4 frekans olarak 2019 yılı ikinci periyodunda planlandığı, söz konusu seferlerin düzenlenmesi konusunda Türk makamlarına en geç haziran ayı içinde başvuru yapılacağı iletildi” dedi.

GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ

Şirketlerin uçuşa ikna edilmesi ile ilgili temasları, TÜROB’un girişimi, İstanbul Valiliği, THY ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nden (TTYD) üst düzey yetkililerin katılımıyla oluşturulan heyet gerçekleştirdi. Heyet, '1 milyon Çinli turist' hedefi ile yola çıkmıştı. Buna ulaşılmasının önündeki en büyük engel, Çinli havayolu şirketlerinin uçuş durdurma kararlarıydı. Bu yüzden de öncelikle bu şirketleri ikna etmek gerekiyordu. Gidildi ve görüşmeler yapıldı. İşte bu görüşmelerin sonucunu anlatan Bayındır, China Southern ve Hainan Airlines’la yapılan görüşmelerde 'olumlu yaklaşım oluştuğunu' söyledi.

THY DE SEFER ARTTIRABLİR

2017 yılında 131 milyon Çinli, yurt dışına gitti. Türkiye’ye gelen Çinli sayısı ise 247 bin. Pay, yüzde 1 bile değil. 1 milyon turist sayısına ulaşıldığında yüzde 1’e yaklaşılmış olacak. Artış var ama daha hızlı olması da mümkün. Bir Çinli, Türkiye’ye tatile gitmek isterse THY’nin haftalık 34 seferinden birinde yer bulmak zorunda. Aktarmalı uçuşların çoğu bir günden fazla sürüyor. THY, uçuşlarının bir bölümünü China Airlines ortaklığı ile yapıyor, ancak Çin bayraklı havayolu kuruluşlarının Türkiye’ye doğrudan seferi yok. Bunun başlaması halinde, THY’nin de havacılık uygulamaları kapsamında sefer sayısını artırması muhtemel.

''ÇİNLİ TURİSTİN TÜRKİYE İLGİSİNDE ARTIŞ VAR''

Bayındır, “İki ülke arasında düzelen siyasi atmosfer olumlu ve ilişkiler iyi. Çinli turistlerin Türkiye ilgisinde artış var. Türkiye’nin Çin vatandaşlarına getirdiği e-vize kolaylığı, 2018’in Çin’de Türkiye Turizm Yılı olması, Çin’in tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırmayı hedefleyen ‘Kuşak ve Yol Girişimi’ gibi olumlu gelişmeler söz konusu” dedi.

Xian Xian-İstanbul arasında seferlerin öncelikle THY tarafından başlatılması için China West Airport Group (CWAG) nezdinde temasların yararlı olacağına dikkat çeken Bayındır, “Çin tarafı da İstanbul-Xian arasında direkt seferlerin başlamasını arzu ediyor. Seferlerin turist sayısına önemli katkı yapacağı aşikar. 7 Mayıs 2018’de Xian-Londra doğrudan seferleri başladı, aynı çalışmayı İstanbul için de gündemlerine aldılar” diye konuştu.Bu Haber 01.06.2018 - 12:05:43 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.